YİNE ŞİİR

Günün Yazısı
Ekleyen : Faruk Nafiz Kılıçalan (Beşiroğlu) , 14 Eylül 2018 Cuma aaa Beğen 7

Alıntılı taklit (pastiş) değil, şiir hususi ve şahsidir. Gönül, yani dil ifrazatıdır şiir. Okuruna indiğinde artık umumidir şiir. Önce hususi, sonra umumi değilse nasıl şiir olur?

Malzemesi engin bir hayal dünyası ve geniş müktesebat ile söz sanatlarına, dil kurallarına havi bilgi ve yaratıcının bahşettiği hususi bir kabiliyet ile diğer açık ve gizli meziyetler, maslahatlar.

Hayal dünyası derin, girift ve zenginliğe açık olmayan; bir kuş sesiyle, bir uyuz it'in acı ulumasını anlamayan, bir su sesinin verdiği heyecanı ve zevki duymayan, insanların ve tabiatın canlı, cansız varlıklarının en tabii ve kadim sesi olan şiir; aynî ve nakli sözlerle olsa olsa edebiyatta koca karı tekerlemesi, ferdiyatta bahtsız bedevinin feryadı veya bir çingene nağmesinde oba şakşukası olur.

Şimdi gelelim asıl demekliğimize. Efenim, hususen (bizim) şi'rimiz belki yenidir amma asla pasdiş gibi saplantı veya bayalığa açık değildir. Bakıyorum da, kelime hazinesinde 100 adet bırakın kavram, kelime dahi olmayan bazı heveskârlar şi'r diye adeta ortalıkta meydancı mavalı, argo ve zavallı arabesk lahmacun menülü çalakalem 'pasdiş' acitasyon karalamaları yazıyorlar. Ve biribirlerine tevazu (!) ile göstermedikleri, yapmadıkları iltifatları bırakmıyorlar.. Her biri şuaradan mübareklerin.

İşin tuhafı ve komik, ilginç yanı da; bir takım kasaba münevverlerinin de bu gibi martavalları gayri ihtiyari (samimiyetsizce) ciddiye alıp, bu işe gönül ve emek veren; gerçekten işin sanat ve edebi yönüyle derinliğine inmeye çalışanlara karşı gizli bir sui-niyet ile nispet içinde olmalarıdır.

'Bir şair isterse kulakları sağı eder'; demiştik ya; evet... şair deyince; Akif, Bayburtlu Zihni, Erzurumlu (Bayburtlu) Emrah, Sivaslı Veysel ve Yunus Emre'den; Faruk Nafiz; Cahit Sıtkı, Ahmet Haşim'e ve diğerlerini anlıyorsak şayet yazımıza konu olan; yukarıda satır aralarında evsaf ve kapasitelerine ima ve gider yaptıklarımıza, sizin de az çok bilip, takip ettiklerinize ne demeli?

Haksızlık yaptım gibi geliyorsa eğer, tenkide önce kıyas ile nispette ne kadar adaletli olduğunuzu sorgulayın derim.

Aklıma geldi, bir sebep ile şiir dostları ve şiir pastişleriyle paylaşayım dedim, selam ile efendim, arzederim.

***
KALMADI
 
İsyan edeceğim herkesten erken
Bühtanımı anlar insan kalmadı
Çekip gideceğim yad ellere ben
Günü yaylayacak imkân kalmadı
 
Fikre sığmayacak peşler düşündüm
Zikre uymayacak düşler düşündüm
Başa gelmeyecek işler düşündüm
Çile dolduracak zindan kalmadı
 
Çaşıtları döğe döğe büyüdük
Albayrağı öğe öğe büyüdük
Kem gözlere söğe söğe büyüdük
Efkâr anlatacak vicdan kalmadı
 
Beşiroğlu


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Aslı Morgül
14 Eylül 2018 Cuma 22:30:00
gerekeni gerektiği gibi söylemiş olan kaleminize sağlık

Deniz Gürses
14 Eylül 2018 Cuma 23:40:08
Paylaşımları okuyup çıkmak yazanı teşvik etmiyor. Okuyup beğendiklerimize bir not düşmek lazım. Kaleminiz var olsun.

Şahamettin Kuzucular
15 Eylül 2018 Cumartesi 11:30:03
Her ne kadar ferdi görüşlerinizi içerse bile bakış açınızın şahsiliği bakımından kayda değer mülahazalar olmuş. Özgün ve kendince olması da ayrı bir artı. Kutlarım.

Sevim Kınalı
18 Eylül 2018 Salı 12:57:14
Açık sözlülüğünüz ve dikkat çektiğiniz noktalardaki haklılığınız yazınızı özgün kılmış. Şiire, yazarak veya okuyarak ilgi duyanların, şiir geleneğimizden haberdar olmaları gerekir. Her dönemin şiir geleneği hakkında biraz olsun birikimi olmalı. Dünya edebiyatında da okumalı. Yani kendini donatmalı ve güzel bir birikime sahip olması gerekir. Bu her tür için geçerli. Hangi türde yazıyorsak o türden örnekler okumalıyız ki birikimimizi arttıralım ve kalemimiz güçlü olsun. Kaleminize sağlık.

Şahamettin Kuzucular
04 Ekim 2018 Perşembe 07:32:53
Önceden de duyurduğumuz ve uyardığımız gibi Sitemiz yeni ve hızlı bir sunucuya taşınmış, taşınırken de on gün önceki veri tabanı ile yeni sunucuya geçmiştir. Bu nedenle on günden beridir eklediğiniz paylaşımları yeniden ekleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...