Zaman


23.10.2020

Rabbimizin bize verdiği sayısız nimetleri var hamd olsun. Bu nimetlerin arasında ehemmiyetini kavrayamadığımız, hakkıyla idrak edemediğimiz "zaman " konusuna değinmek istiyorum birkaç satırla.  

Ne çok israf ediyoruz öyle değil mi sahip olduklarımızın arasında en kıymetli ve paha biçilemez olanını. Ne denli zayi ediyoruz elimizdeki tek sermayeyi. 
24 saat olarak nizam edilmiş bir günümüz var. Öyleyse bir düşünelim, 24 saati ne uğruna tüketiyoruz? İbadete mi ilme mi veyahut da Allah yoluna mı? Yoksa hiç birine mi. Ne yani koskoca bir hiç uğruna mı akıp gidiyor tüm vaktimiz. Televizyon karşısında zayi olan vaktin bir önemi yok mu yani? Peki rahle başında niye geçmiyor onca saat? Kıymetli olan bir şeyi kıymetsiz olanlara harcarken acaba vicdan azabı çekiyor muyuz peki? Zayi ediyorum göz göre göre diyor muyuz hiç ? Dilimizi, dakikalarca hiç sıkılmadan  konuştuğumuz fuzuli kelimelere, karşımızdakine hiç durmadan  nutuk çekmeye, saatlerce sonucunda kalp inciteceğimiz tartışmalara yorabiliyerken,  bir saat Allah demeye mi yoramıyoruz? 

Sevildiğimiz biri tarafından aldığımız armağanı önemsemeyip bir kenara attığımızı düşünsenize. Ne kadar üzülür öyle değil mi? Aynı armağanı bir daha vermek bile istemez hatta. Oysa bakın Rabbimiz ne kadar da cömert! İsraf ettiğimiz onca vakte karşı, bizden almak yerine yenisini veriyor. Mahcub kalmayalım öyleyse, yarın huzurda vaktimi senin yoluna feda ettim diyebilelim tereddüt dahi etmeden. Giden gelmez, biten bir daha başlamaz ki. Zaman da böyledir. Bir defaya mahsustur. Kaybettiğin 24 saati asla geri alamazsın. Yeni bir 24 saat ile yetinip yetinmemek ise sana kalmıştır 

Durmayalım öyleyse, kaybetmeyelim elimizdeki son sermayeyi, yitirmeyelim bir hiç uğruna. Sosyal medyayı, akıllı cihazları aleyhimize kullanmayalım. Lehimize çevirelim her birini.Saatleri bir hiç uğruna feda etmek yerine bir kitap daha okumaya bir harf daha öğrenmeye feda edelim. Dakikalarla değil saniyelerle yarışalım. Giden gelmiyor madem, henüz gitmemiş olanı israf etmeyelim.
Geçip giderken zaman, ölüm ansızındır aman...

                                          Garip Kuş 🕊️

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış