ADAM GİBİ YAŞAMAK

Günün Şiiri
Ekleyen : Salih Özel (Evreni) , 28 Haziran 2018 Perşembe aaa Beğen 13

ADAM GİBİ YAŞAMAK

Can O'nundur beden O'nun aldığın nefes O'nun.
Öz'ün özü "tek kelime" adam gibi yaşamak.
Emanetlerin alınıp toprak olacak sonun
Sözün özü "tek kelime" adam gibi yaşamak.

Düşünürsek, yüce Mevla bir nutfeden hâlk eyledi
Altı günde var ederek kendisine mülk eyledi
Can üfledi hem canından "kıyam eyle kalk" eyledi
Diz'in özü "tek kelime" adam gibi yaşamak.

Gerek yoktur gerdan kırıp kalça, bel kıvırmaya
Yalan yanlış söz söyleyip üçü beşten savurmaya
Adam "o" dur insanları sen, ben diye ayırmaya
Biz'in özü "tek kelime" adam gibi yaşamak.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Ferhan Şimşir
28 Haziran 2018 Perşembe 21:40:00
Sade, akıcı ve herkese hitap edebilen bir şiir tebrik ederim sizi.

Alhmet Bulut
28 Haziran 2018 Perşembe 22:50:00
Çok çok beğendim bir şiir tebrikler

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
29 Haziran 2018 Cuma 00:57:27
Güzel olmuş hem anlamlı hem akıcı. Gönlünüze sağlık...

Salih Özel (Evreni)
29 Haziran 2018 Cuma 01:20:38
Günün şiiri seçen seçki kuruluna teşekkürlerimle, Yorumunuz için de size teşekkürler Nurcan hocam.

Şahin Mutlu
29 Haziran 2018 Cuma 02:59:04
"Can O'nundur beden O'nun aldığın nefes O'nun. / Öz'ün özü "tek kelime" adam gibi yaşamak." Can dostun kalemi ve kelamı nakışlamış sözün özünü, özün sözünü... Selam ve muhabbet Can Dost...

Salih Özel (Evreni)
29 Haziran 2018 Cuma 18:26:39
Şahin hocam çok teşekkür ediyorum. Bizlere emanet veren elbette emanetini ihanet etmeden teslim etmemizi ister. Bunun yolu Adam gibi yaşamaktır diye düşünüyorum.

Erden Ender Güner
29 Haziran 2018 Cuma 21:54:55
Şiiriniz günün şiiri seçildiği için kutlarım. Müsaadenizle ben de affınıza sığınarak bazı görüşlerimi belirtmek isterim. Şekil olarak şiiriniz 15 ve 16 lı hece ölçüsü arasında gidip geliyor. 1. kıta 15 li, 2. kıtanın ilk üç mısrası 16 lı ve son mısrası 15 li ve 3. kıta karışık. Tabii bunları söylememe bile gerek yoktu. Lakin hece ölçüsü kullanılmayan serbest ölçülü şiirlerde (kendi tespitime dayanarak söylüyorum elbet) ahenk ve ritmi yakalamak için daha dalgalı bir heceleme gerektiğini görüyorum. Hece sayılarının bu kadar yakın olduğu bir şiirde ahenk yakalamanın zor olduğunu düşünüyorum. 1. kıta 15 li ölçü ile yazılmış olmasına karşın burda ritim bütünlüğü yok. Burada en büyük problemi 3. mısrada görüyorum. Bence bu mısra bu şekilde söylenmemeli. Anlam konusuna gelecek olursak durum tespitim şudur: Şiirinizin teması "adam gibi yaşamak" ancak ilk iki kıtada bu temaya vurgu yapılamadığını görüyorum. Mısralar anlam olarak bu temayı işlemiyor. Özellikle 1. kıta görsel olarak var ama anlam olarak bence şiire bir şey katmıyor. Mısraların arasında daha kuvvetli bir bağ olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle 1. kıtanın 1. ve 2. mısraları arasında çok zayıf bir bağ var. Bu şiirde duyguların değil de daha çok düşüncelerin hakim olduğunu seziyorum. Bu bir şiir için çok büyük bir eksiklik bence. Bundan başka bir de "adam gibi yaşamak" yerine "insan gibi yaşamak" olsaydı daha güzel olmaz mıydı diye düşünüyorum, "bilim adamının" bile "bilim insanı" olduğu bir devirde... Kusura bakmayın çok yerer gibi oldum üstadım, lakin düşündüklerimizi söylemenin (her zaman vakit bulamasak da konuşmaya) üzerimize düşen bir borç olduğunu düşünüyorum. Selam ederim.

Salih Özel (Evreni)
30 Haziran 2018 Cumartesi 00:03:44
Erden Ender Güner Hocam; Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, ben hiç bir zaman yapıcı olan, art niyetli olmayan eleştirilerden gocunmadım. Yapılan her eleştiriden bir ders çıkardım. Şiirimi geliştirmem bu yolla oldu. Yaptığınız eleştirilerde hece konusunda haklısınız, tekrar düzenlemem gerek sağolun. 1 Kıtanın şiirin temasına uygun olmadığı konusunda ki eleştirinize katılamayacağım maalesef, bu kıta şiire hazırlık kıtası, İnsana önce kendisinin sandığı can, beden, ve bil umum azalarının kendisinin olmadığını hatırlatıp, Azerbaycan türkçesinde kişinin kendisi manasına gelen (Öz) kelimesini kullanarak özün özü dedim bu bağlantı bu şekilde kurulmuş oluyor. 2. mısrada ise insanın nasıl yaratıldığını hatırlatıp nihayeti kerih bir su olan NUTFE yi hatırlatıp kibirlenmeden yaşamayı tavsiye ettim. Kıyam ayakta durmaktır, Ayakta durmanın mecazı ise dizleri üzerine doğrulmaktır, dizlerinin tutmasıdır, bu kıtada ki bağlantıyı da böyle kurmuş oldum. Keşke "üçüncü mısra böyle yazılmamalıydı" derken nasıl yazılacağını da tarif etseydiniz uygun bir mısra ise hiç tereddüt etmeden kullanırdım. Şiirin duygularla değil düşünce ile yazılmış olduğu konusuna gelince, Şiirin ilk kıtası şaire gelen ilham ile kaleme alınır gerisini şair kendi düşünce ve bilgi birikimini kullanarak yazar, Her şiir de duygu ile yazılmaz, bazen bir başkasının yaşadığını kaleme alır şair, bazen toplumda meydana gelen bir olayı şiirine konu eder. " Adam gibi yaşamak "yerine "insan gibi yaşamak" cümlesini önemişsiniz her ikisi de olabilir. İnsanlar kendi arasında konuşurken, Adam ol adam. derken neyi kastettiğini anlıyoruz. burada da benim neyi kast ettiğim anlaşılıyor. velev ki Başka türlüsü olsa bile şiir de mecaz vardır bu cümleyi de mecaz olarak düşünün. Zamanınızı ayırıp eleştiri yaptığınız için tekrar teşekkürler. Ben karşılaştığım bütün üstatlarla şiir konusun da konuşurken şunu fark ettim, kişiden kişiye değişiyor şiirin iyisi kötüsü. Kimisi halk dilinde yazılanı beğenmiyor illa ki bütün mısralarda İMGE arıyor. Kimisi İMGEDEN, MECAZDAN hoşlanmıyor düz yazı istiyor. Kimisi hece seviyor, kimisi hece gereksiz diyor serbeste aşık. Neticei kelam sevgili hocam, Sözün özü "Tek kelime şiir gibi yaşamak" diyor saygılar sunuyorum.

Hakan SUNA
02 Temmuz 2018 Pazartesi 10:02:11
Gerek yoktur gerdan kırıp kalça, bel kıvırmaya / Yalan yanlış söz söyleyip üçü beşten savurmaya / Adam o'dur insanları sen, ben diye ayırmaya / Biz'in özü "tek kelime" adam gibi yaşamak. / Şu dörtlüğün tüm insanlarda tecelli etmesi ümidiyle... Yüreğinize sağlık Üstadım. Selamlar...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...