Özleşim Tarzı TuyugÖzleşim Tarzı Tuyug
Özge bir umut ile kaç bayram gelir gider 
Bir yarım kadeh bana boş seyran gelir gider 
Gözledim bu yolları her dem hüsranım gelir 
Çektiğim nefes gibi kaç devran gelir gider.
 

Özleşim şiir ekolü ve Özleşim ölçüsü tarzı ile yazılmış bir tuyug, Özleşim Ölçüsü: İlk önce şiir hece ölçüsüne ve durak sistemine uygun olmalıdır. Şiirdeki tüm heceler sesli ve sessiz ile bitmesi bakımından eşit olmalıdır. İlk hece sesli ile bitiyorsa şiirin tüm heceleri sesli ile bitmelidir. İkinci hece sesiz ile bitiyorsa Şiirdeki tüm ikinci heceler de sessiz ile bitmelidir. İlk mısra bu yüzden önemlidir. diğer mısralar ilk mısranın hecelerinin sesli veya sessiz ile bitmesi bakımından eşitlenir. Aruz daki gibi uzun ve kısa hece uygulaması yoktur. Çünkü Türkçede uzun ve kısa sesli yoktur. Seslileri (v) sessizleri (_) ile gösterebilir özgür kalıplar kurabilir, isterseniz, imale, zihaf, med, ulama yapmadan aruzun kalıplarını da uygulayabilirsiniz.
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


3 Yorum
01.05.2016 - 10:54
Aşk badesini yarin elinden içmek ister Sevgili diye arın selinden geçmek ister Sevmese niye desin uzaktan yüzün göster Görmese onu gözün  ilinden göçmek ister

01.05.2016 - 11:17
İlk deneme için oldukça başarılı buldum maksut bey . Ölçüyü kavramışsınız özellikle aruza vakıf olanlar için bu vezinle yazmak daha kolay oluyor. İlk denemedeki başarınızı gönülden kutluyorum."

01.05.2016 - 12:12
Kendi kültürüne kör bakan bir fert olmadığımı kendime ispat etmek hoşuma gidecek hocam. Gölgenizde çalışacağım.