Ab -ı ateşreng Nedir Şiirlerde Ateş Renkli Su


Esa
24.10.2020

 

Ab – ateş reng


Âb :  آب  eski dilde su demektir.  Pare  - pâre :  پاره - پَارَه  ise Farsçada parça, cüz, kesinti, âdet anlamlarına gelir.

Âb-ı âteş-reng: ateş renkli su, Ab-ı ateşpâre  ise ateş renkli su, şarap hatta göz yaşı anlamlarında da kullanılmıştır ab-ı ateşin - âb-ı âteşîn :  آتشين آب ise, ateşli su parçası “od parçası gibi su”,  şarap, bazen de kanlı gözyaşı anlamındadır.

Ab-ı ateşpâre  ise ateş renkli su, şarap hatta göz yaşı anlamlarında da kullanılmıştır ab-ı ateşin - âb-ı âteşîn :  آتشين آب ise, ateşli su parçası “od parçası gibi su”,  şarap, bazen de kanlı gözyaşı anlamındadır.

Âb-ı âteş-reng,  göz yaşı anlamında kullanılınca, sevgili uğruna dökülen kanlı yaş manasındadır. 


Ab – ateş reng, ateş renginde su, kırmızı şarap olarak kullanılan bir mazmundur. Ab- ı Ateş Pare,  mey, la'l mazmunları ile birlikte kullanılır. Cem, Pir -i Mugan, meyhane, meşreb, şarab, harab, harabat, câm, sözcükleri bu mazmunla birlikte görülebilecek diğer mazmunlardır.  ( bkz Ab- ı Ateş Pare – Ab- ateş )

Ruhlarında dün gice ol rah – ateş meşrebin
Ateşin güller açıldı  ab – ateş reng ile   Tal’at)

Ab – ateş reng, pek çok şiirde renkli mey, kanlı gözyaşı, la’l- i nâb şekillerinde de karşımıza çıkar. Tüm şekillerindede şarap veya kanlı göz yaşı manalarında kullanılır.

Elümde şîşe-i rengîn pür mey la `l-i nâb-âsâ
Gözümde katre katre eşk-i ter dürr-i hoş-âb-âsâ   Şeyhülislam Yahya 

Sâkiyâ alsan ele bezm içre bir rengîn kadeh
Aks-i ruhsârından olur gün gibi la’lîn kadeh    Bursalı Rahmi 

İLGİLİ SAYFALARIMIZ VE LİNKLERİ

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış