Abdal Sırrı ve Mazmunu Nedir ( Beyit örnekleriyle)


10.06.2015
ABDAL SIRRI

 

 Batını tarikatlara mensup olanların tarikatın dışındakilerin den sakladıkları bilgiler, tarikatın  hususiyetlerini gizli tutma çabalarıdır.  Bu dervişler tarikatın sırların ele vermektense ölmeyi tercih ederler.

Bu abdallar tarikatlarının   gizli sırlarına tarikat dışındakilerin  vakıf olmalarına asla tahammül edemezler. Eğer ifşa eden olursa onu da öldürmekten çekinmezler.  Bu sırlar içinde”  Kızılbaş  Sıırı, Bektaşi sırrı, “ Nusytati sırrı” “ vavidan, hurufi sırrı” en  meşhur ve gizli sırlardır. Bu sırların ele verilmesinin cezası mutlak ölümdür.

Sırrın bir kısmı hiç söylenmediği gibi  Hurufilerin kitabı olan İlm-i Cavidan 'da olduğu gibi bu sırlar, rakamlar, rumuz ve şifrelerle izah edilmiştir. 

Cur' adanından ene'l Hakkın yesin  Mansur - var
Tekye'yi Hak'ta bugün  kattal esrar isteyen   ( Hayali) 

Hayali bu beytinde bazı Hurufi inançlarına dair olan sırlara işaret ettiği gibi Hallac-ı Mansur'un öldürülmesi  ile esrarın öldürücülüğü üzerine telmihler de bulunmuştur. 

Sorma aşık abdalın sırrın helak eyler seni
Bunların esrarı  zahid key katı kattal olur. ( Baki)

( Ey aşık abdala sırrını sorma. Bunların  esrarı ziyadesiyle öldürücüdür. ( Bu şiirde Baki tevriye yapmış, abdalların esrar içtiğine de telnmih ederek sırlarını öğrenenleri öldürdüklerini de ifade etmek istemiştir. )

Abdal sırrı divan şiirimizde karşımıza sık sık çıkan bir mazmun olmaktadır

Sır vermek olur sırrı ayan eylemek olmaz.   ( CenabiPaşa)

Saklarım aşkı kemankeş  sırrı gibi sinede
Ol kemanı ebruya ikrar etmedim  etmem yine  ( Fatin) 

 İLGİLİ LİNKLERİMİZ

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış