Achelous veya Akhelous Kimdir Ve Efsaneleri ( Nehir Tanrısı )


Esa
1.7.2020Achelous veya Akhelous  ( Nehir Tanrısı )

 

Achelous, Yunan mitolojisindeki Okeanos ile Tethys’in  çocukları olan okeanidler denilen aileden gelen bir nehir tanrısıdır.  Achelous aynı zamanda  İonya nehrine dökülen Yunanistan'ın en büyük nehrinin de adıdır. Başka bir deyişle Achelous’un adı Yunanistan'ın en büyük nehrinin tanrısı olarak bilinir.

Efsaneye göre bu nehir Achelous ile Gaea’nın sevişmeleri sonucu oluşmuştur. Bir başka efsaneye göre  Achelous,  Niobe'nin gözyaşlarından meydana gelmiştir. [1]

Yunan mitolojilerinde her nehrin bir tanrısı vardır ve Achelous’da bu nehrin tanrısıdır.

Mitolojiye göre Achelous’un annesi ve babası Oceanus ve Gaea ( Bazı efsanelere göre de babası ve annesi Oceanus  ile Thetis  veya Helios ve Gaea' olabilmektedir.  )  en yaygın inanışa göre Achelous, babası ve annesi Oceanus ve Gaea’nın üç bin çocuğundan birisidir.  Yunan mitolojisindeki inançlara göre tüm nehir tanrıları Okeanos ile Tethys’in çocuklarıdır.

Achelous, Kral Oeneus'un kızı Deianeira'ya âşık olmuştur. Üstelik Achelous, Deianeira'nın babası Kalydon’lu Oineus’u bile razı etmiş, Oineus’da kızını Achelous’a vermeye razı olmuştur. Ancak genç kızın gönlü Herakles’tedir. Bu nedenle, Herakles ile yarışmak ve savaşmak zorunda kalmış beden değiştirme gücüne rağmen  bu savaşı kaybetmiştir.  Herakles, onu öldürecekken Achelous ilk önce yılana sonra da boğaya dönüşmüş[2] ama Herakles onun boynuzunun birini kırmış, müsabakayı izleyenler de zaferi Herakles’in kazandığını ilan etmişler. Bu nedenle Deianeira ile evlenen Herakles olmuştur. Fakat Achelous, en sonunda ilham perisi Melpohome ile evlenir.  

Bu nedenle Achelous, rsimlerde ve heykellerde boynuzlu ve sakallı yaşlı bir adam, bir boynuzu kırık insan veya kafası ejderha benzeri bir yaratık olarak tasvir edilir. [3]

 [1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Achelous

[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Achelous

[3] https://pantheon.org/articles/a/achelous.html

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış