Açıklama Nedir Metin İzahı


Esa
24.10.2020

 

 

Açıklama

Bir edebi eseri okurların anlayacağı hale getirme amacı ile yapılan izahlardır. Bir sanatçı eserinde herkes tarafından bilinmeyen  söz sanatları terimler, mazmunlar,  kelimeler anlam oyunlarına vb  başvurabilir. Pek bilinmeyen terimler, kelimler veya deyimlere yer verebilir.  Bunlarla ilgili, olay durum, kıssa veya edebi bazı telmihlere başvurabilir. Tüm bunları herkes anlamayabileceğinden bu konulara vakıf bir yazar bu metni bu açıdan anlaşılır hale getirirse buna açıklama denir.

Okuyucu bu anlamları ve açıklamaları bilemiyorsa edebi eserin zevkine ve öz düşüncesi ile imalarına ulaşamaz.

Örneğin

Bemz-i  gülşende  benefşe yine mestane bu gün
Arak ı- jale için  bir yana eğmiş külahı   

Beyitinde arak kelimesinin rakı anlamına geldiği,  benefşe’nin menekşe ile eş anlamlı olduğu, rakı’nın incir ve üzümden sıkılarak yapıldığını, rakı imbikten geçerken insanları terlettiğini jale’nin bu anlamı da kast ettiği,  menekşe’nin boynunu eğmesi ile sarhoş olmak arasında ilişki kurulduğunu,  menekşenin kişileştirildiğini, sarhoşa benzetildiğini vb bilmelidir. Bunları bilmezse sanatkârın  anlam, imge ve düşünce maksadına erişemez.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış