Akheron Nedir ve Kimdir ( Acılar- Cehennem Nehri )


Esa
2.7.2020Resim Allıntı: Luca SIGNORELLI, The Damned Being Plunged into Hell  1499-1502 ( Akheron ile Kayıkçı Kharoon ) 


Akheron veya Akheront,

 

Akheron her şeyden önce Yunanistan’ın Epir bölgesinde akan en sonunda yüksek ve derin bir yardan aşağı Akherus bataklığına dökülen ve katran gibi akarak Yunan denizine dökülen bir ırmağın adıdır.

Nehrin bu özelliği efsanelere de konu olmuş, yıldızların, yeryüzü şekillerinin, bitkiler, ağaçlar, hayvanlar vb nasıl oluştu sorularına kendince cevaplar bulan Yunan mitolojileri Akheron nehrinin nasıl oluştuğuna da mitolojik bir cevap bulmuştur.

Akheron nehrinin “ıssız bir bölgede derin bir yarın içine dalıp kapkara bir batak olarak denize dökülmesi” mitolojide bu ırmağın yeraltı dünyasına aktığı şeklinde yorumlanmış ve bu ırmağa adını veren veya bu ırmaktan dolayı tasavvur edilen mitolojik kahraman Akheron  ‘da yaratılmıştır.

Akheron,  mitolojide insan ruhlarını yeryüzünden yeraltına taşıyan katran gibi akan bir cehennem ırmağıdır.  Mitolojiye gör bu ırmağın ortaya çıkışı Okeanos ile Tethys’in  çocuklarından oluşan okeanidlerden gelen Achelous gibi üç bin kardeşi olan Akheron ‘un kaderi olmaktadır.( bkz Achelous veya Akhelous Kimdir Ve Efsaneleri ( Nehir Tanrısı )

Acheron,  Okyanuslar tanrısı Oceanus  ile Thetis  veya Helios ve Gaea, yahut da Demeter'in oğludur. Kimin oğlu olursa olsun tanrılar ailesinden gelmektedir. Fakat Zeus; Titanlar ile savaşırken, Acheron, Titanlardan taraf olmuş, bu savaş esnasında Titanlara su ve içki taşımıştır. Savaşı kazanan Zeus bunun üzerine Acheron’u cezalandırarak onu balçık veya katran gibi akan bir su, içinde çamurlu suların kaynadığı dipsiz bir bataklığa çevirir. Diğer bir görevi ise ölülerin ruhlarını yer altına taşımaktır. Eğer ölülerin ruhları Acheron’a ulaşamazsa boşlukta kalmaktadırlar.  Efsaneye göre Akheron ırmağına erişen ruhları ise kayıkçı Kharon’un kayığıyla taşıyıp yer altına götürmektedir. Bu nedenle antik Yunanlılar, Kaykçı Kharon’un ruh taşıma işini ücret mukabilinde yaptıklarına inanarak ölülerin tabutları içine  bir miktar para koymayı adet edinmişlerdir. Demek ki, cehenneme ruh taşıyan Kayıkçı Kaharon bile yoksullara bakmamaktadır. “Kharoon ölülerin ruhunu, geleneklere uygun biçimde gömülmüş olmaları şartıyla, Acheron'un çamurlu akıntısı üzerinden diğer kıyıya ulaştırır. Aksi takdirde bu ruhlar yakınarak kıyının kenarında dolanıp dururlar ve onların bu yakınmaları ırmağın adında yansır. Bu ırmağın diğer tarafına canlı olarak geçen yalnızca Herakles ve Orpheus olmuştur.”[1]Resim Alıntı: Pinterest https://tr.pinterest.com/pin/326299935477010394/ Kayıkçı Kaharoon

Kısaca Acheron, ruhları yer altı ve kötülükler tanrısı Hades’e taşıyan acılar, kederler kısaca cehennemlikler nehridir. Yunan mitlerine göre Hades’in ülkesinde beş adet nehir bulunur bunlardan birisi  cehennem ırmağı olan Acheron iken diğerleri ise  Cocytus (iniltiler nehri), Styx (nefretin nehri), Pyriphlegethon (ateşin nehri) ve Lethe'dir (unutmanın nehri)[2]dir.

 Hades’in ülkesinde  Tartaros ve Erebos adlı iki bölme bulunur. Tartabos daha derindedir ve Acheron acılar ırmağı cehennemlik ruhları buraya kadar taşır.  [3]

 

 


[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Acheron_(mitoloji)

[2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Acheron_(mitoloji)

[3] https://www.theoi.com/Khthonios/PotamosAkheron.html


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış