Anafikir Nedir Nasıl Bulunur?


Esa
25.3.2020
 
 
 
Anafikir Nedir Nasıl Bulunur?
 
Bir yazıda, yapıtta veya paragrafta açıkça belirtilen veya açıkça belirtmek yerine  dolaylı olarak anlatılan  temel düşünce, anlatımın özünü teşkil eden yargı, hüküm veya öğüttür.
 
Anafikir bir yazının yazılma maksadını oluşturan, konu ile alakalı verilmek istenen temel ileti , öz düşünce,  maksadı ortaya koyan  temel yargı veya hüküm olmaktadır.
 
 Ana düşünce yazıdaki temel mesajı ortaya koyar. Anlatılan olay, konu veya temanın  anlatmak istediği öz ve en temel yargı, hüküm ve öz düşüncedir. Ana fikir:  yazı, yazı parçası veya paragrafta  bir cümle  halinde verildiği gibi dolaylı olarak da anlatılabilir.  Dolaylı anlatılmışsa ana fikri  eseri analiz eden veya okuyan kişi çıkarır.  Cümle haine verilmiş ise konu ile anlatılmak istenen, vardırılmak istenen  hedef düşünceyi veren cümle ana fikir cümlesidir.
 
Bir yazıda ana fikre benzeyen diğer cümleler ana fikre ulaştıracak olan destek düşüncelerdir. Yazıdaki veya paragraftaki ana fikir bulmak için “ Yazarın asıl anlatmak istediği nedir. Bana  ifade etmek istediği en temel yargı, en öz hüküm, en öz düşünce nedir “ soruları sorulur. Bu sorulardan  çıkan  çıkan cevap  ana fikirdir.  
 
 Anafikir Cümlesi:
 
Ana fikir tamamlanmış,  bir yargıdır.  Örneğin “ samanın saklanması “ hüküm ve yargı belirtmeyen  bir söz öbeğidir. Ama “ Sakla samanı gelir zamanı “ yargılı, hükümlü öğütlü  gramer açısından da bitmiş ( yüklemi de olan ) bir cümledir. Samanın saklanması konu ise “Sakla samanı gelir zamanı” ana  fikir olabilir.  Konu bir adlandırma, ana fikir ise yargılı bir cümledir. Örneğin: “Acımak hissi “ yazının konusu ise “ Acımak çoğu kez  başımızı belaya sokan bir duygudur.” Cümlesi  ana fikirdir
.
Anafikrin Özellikleri:
 
Ana fikir cümlesi açık, anlaşılır, net ve başka anlama gelecek şekilde olmayan dolaysız bir ifadedir. “Oğlanın töreyi babadan öğrenmesi söz konusu olabilir” cümlesi Ana fikir cümlesi değildir. Çünkü yargı net olmadığı gibi, hüküm kesin olarak verilmemiştir.  “Oğlan Babadan öğrenin obayı gezmesini, kız anadan öğrenir sofrayı sermesini” cümlesi – atasözü- ise yargılı hükümlü, öğütlü, bitmiş ve kesin ifadeleri olan bir ana fikir cümlesidir. 
 
 
Anafikir Nasıl Bulunur
 
Anafikir bir yazının yazılma maksadını oluşturan, konu ile alakalı verilmek istenen temel ileti olduğuna göre sözü edilen konu hakkında yazının öz düşüncesi olmaktadır.  
 
 Bu nedenle ana fikri bulmak için yazıya “ Yazarın bu konuda bana iletmek istediği temel, düşünce, esas fikir, ana ileti,  nedir “ , “yazar bu yazıyı hangi temel düşünceyi aktarmak için  yazmış?” yazarın yazdıklarından çıkarmam gereken ana düşünce nedir? , yazarın vermek istediği ana mesaj nedir sorularını sormalıyız.
 
 
Örneğin   “ Gelenek”  sözcüğü bir konu olarak seçildiğinde pek çok insanın gelenek konusunda çok çeşitli düşünceleri ve vardır ve bu konu üzerinde düşünce ve inanma biçimlerine göre çok çeşitli ana fikirler ortaya çıkabilir. Buna göre farklı görüşlere göre yazılmış gelenekle ilgili konularda farklı ana düşünceler vardır.
Yazarlar ana fikirlerini çoğu kez bir cümle halinde de belirtirler. Bir yazıdaki ana fikir cümleleri yazarları tarafından “bana göre, kanımca, ama, fakat, oysa, önemli olan” gibi giriş ibareleri ile ortaya konulabilir. Ana düşünce, bir  paragrafın ve yazının başında sonunda vb  bir cümle halinde bulunabileceği gibi,  yazının ve paragrafın tümünden hareketle de ortaya çıkarılabilir.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış