Apollon ( Apollo) Nedir ve KimdirApollon ( Apollo)  Nedir ve Kimdir

(Yunanca: Απόλλων, Latince: Apollo),

Müziğin, güzel sanatın, şiirin, bilginin, kehanetin ve Güneş’i tanrısı olarak düşünülen,  Zeus ve Leto’nun erkek güzelliğinin timsali olarak görülen, lir çalan, şarkı ve şiir söyleyen, sarışın oğludur.

Doğu kökenli bir Yunan tanrısı olarak kabul edilen Apollon’un Roma mitolojisindeki karşılığı ise Apollo’dur. [1] Artemis’in ikiz kardeşi olarak gösterilen Apollon, arabası ile her gün baştanbaşa gökleri dolaşan, ikiz kardeşi Artemis gibi çok iyi ok ve yay kullanan, gümüş bir yyı da olan  bir tanrıdır. Bu nedenle Ay’a ilk insanlı uçuşu gerçekleştiren uzay araçlarına da bu isim verilmiştir. ( Apollo)

Apollon Girit, Minos medeniyetinde hayvanların kutsal efendisi Paea’nın soyundan gelen bir tanrı olarak görülmüş, Yunan mitlerinde ise Delfi’ye yerleşerek Python adlı canavarı öldüren bir tanrı olarak kabul edilmiştir.[2] Apollon her yıl kuzeye gittiğinde sonbahar, Yunanistan’a döndüğünde ise baharı getirmektedir. [3]Bu nedenle Sümer tanrıları gibi mevsimlerin değişmesine sebep olan bir tanrı vasfı kazanmış olur. Bu yönüyle işlev olarak Ön Asya Uygarlıklarındaki Damuzi ( Dammuz, Tammuz, Damuz) ve Adonis ile benzer işlevlere sahiptir. [4]( bkz h /adonis-kimdir-ve-adonis-efsaneleri/68291)

Yunanlılar Apollo’nun baharda gelişini müzik ve eğlencelerle kutlar.  Hayvanları koruyan, hastalıkları iyileştiren ,  pek çok Neympa’yı kendisine aşık ettiren kehanet yapan, tıpkı doğu edebiyatındaki  Harut-ve-Marut- gibi insanlara kahinlik ve büyüyü öğreten bir tanrı olmaktadır. [5]  Apollon müziği, liri ve şiiri kendi zevki için yaratmış insanlara da öğretmiştir.

Mitolojide kişiliği

Yunanlılar Apollon’u elinde lir, ok ve yay olan, güzellik timsali bir erkek tanrı olarak tasvir edilmiştir. Apollon hayvanları koyan, hastalıkları uzaklaştıran, insanlara kehaneti ve tıp ilmini öğreten, musikinin ve şiirin mucidi,  usta bir ok atıcısı olarak gösterilir.

Apollon,  Yunan medeniyetinde güneş tanrısı değilken Roma medeniyetinde Güneş tanrısı haline dönüşmeye başlamıştır.   Apollon sürülere saldıran kurtları öldüren bir Lykeios, yani kurt öldürendir. [6]Işıktan oklar atan Apollon , Lykeios ismi ile de anılması nedeniyle Anadolu’daki Luvilerin ve ışıklar ülkesi anlamına gelen Liykyalılara da ad veren[7] bir tanrı olmaktadır.

Apollon ile İlgili Efsaneler

Apollon ile Dephne( Defne) hikayesinde Apollon ırmakta yıkanan Dephne’yi  çıplak görmüş,  Apollon’dan  kaçıp kurtulmak için toprak anaya sığınan Defne’nin duası kabul olunca  tanrılar onu defne ağacına çevirmiştir. [8]

Apollon ile Python, Apollon, Python ejderini bir mağarada ya da yeraltı yarığında öldürür.

Apollon, Hera, Athena, Poseidon ile birlikte Zeus'u tuzağa düşürüp hapseder. Ancak tuzaktan kurtulan Zeus, Apollon'u Poseidon ile birlikte sürgüne yollar.

Yunus balığını göğe attığı için takımyıldızı oluşmuştur.

 İlyada destanında rahibini öldüren Akhalılardan intikam almak için  Akhalılara salgın hastalık göndermiş salgın, dokuz gün, dokuz gece  boyunca  Akhalılarıın üstüne zehirli oklar yağdırmıştır.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
09.05.2020 - 23:27
Şahamettin Kuzucular öğretmenim güzel bir yazı elinize sağlık Diyorum ki efsanelerden her hangi birini şu bizim efsaneler gibi anlatsaydın ya da Dede Korkut öyküleri gibi... Apollon, sesini duyar ülkemize gelir. Ülkemizde uzay çalışmalarına kapı aralardı. Ne dersiniz? Esen kal, sevgiyle kal.