AYAK TABİBİ NEDİR


Esa
6.09.2020

 

 

AYAK TABİBİ

 

Eski edebiyatta karşımıza çıkan tabirlerden biridir. Günümüzde unutulan bu tabir eski devrilerde yaşanan bir adet olduğu için ve artık günümüzde buna benzer bir uygulama kalmadığı için dilimizdeki kullanımından düşmüştür.

Eski devirlerde yollarda oturarak  geleni geçeni muayene eden tabiplerin olduğu bu tabiplerin geleni geçeni muayene ettiği, bu tip bir tedavi uygulamasının hastaların ayağına kadar götürülmesi ayak tabibi deyimin ortaya çıkış nedenidir.  Günümüzde bu deyim “ Doktor ayağına geldi “ deyimi ile aslında yaşamaya devam etmektedir.

 

Eskiden bazı hekimler yollarda oturur geleni geçen insanları tedavi edermiş. II. Bayazıd zamanın da başlayan bu uygulamanın Cumhuriyet dönemine kadar devam ettiği zannedilmektedir.

Ayak tabibi uygulaması ve deyimi doğal olarak halk ve divan şiirimizde de kullanılmıştır.  Şairlerimiz bu deyimi kimi zaman geleni geçene şifa dağıtan tabip, ayağa gelen tabip, kimi zaman da ayakları iyileştiren,  anlamında  kullanmışlardır.  

İlac-ı mülke düşen  şahs-ı derd mend olma
Ayak tabibi gibi vakf-ı kuy-u kend olma      İzzet Molla

Önceleri vakıf hastanelerinde görevli olan bu doktorlar Cumhuriyetten sonra da altı ayda bir köyleri dolaşan hekimler haline gelmişlerdir. [1]


KAYNAKÇA

 

[1] Talat Onay, Eski Edebiyatta Mazmunlar, MEB Yayınları,  İst. 1996- shf -116

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış