Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Bedahet Bedahaten ve İrticalen Nedir.

Ekleyen : ESA , 14 Mart 2020 Cumartesi aaa Beğen
Bedahet Bedahaten ve İrticalen Nedir.
 
Osmanlıca yazılışı:  بداهت  bedahet
 
Bedahet Arapça kökenlidir. Bedaha ve bedahet kelimeleri aynı kökten gelirler.
 
Bedahet kelimesinin sözlüklerdeki anlamları besbelli, apaçık olma, aşikar, hatta irtical manasına gelmektedir.
Edebiyatta ise bedahet hazırlıksız olarak bir konu hakkında konuşabilme yeteneği.  Birdenbire söz söyleyebilme, hazırcevaplık anlamlarında kullanılmaktadır.
Bedahaten kelimesi de aynı  şekilde, birdenbire, aniden, ansızın. Düşünmeksizin. Açık ve zâhir olarak anlamlarına gelmektedir.
 
Bedahet Bedahaten  sözcükleri  genel olarak edebiyatta hazırlıksız olarak söz söyleme, hazırlık yapmadan konuşabilme, uzun uzadıya düşünmeden şiir söyleyebilme manalarında kullanılır.   Aşık edebiyatında ise bu sözcüklerin terimsel karşılığı doğaçlama veya irticalen sözcükleridir.  Doğaçlama ve irticalen sözcükleri i, bedahet ve bedahaten sözcüklerinin eş anlamlıları olarak kullanılan sözcüklerdir.
 
İrticalen  şiir söyleme geleneği  Aşık şiirimizde oldukça yaygındır. Aşık edebiyatında hoşlama, meydanlaşma, karşılaşma, atışma, deyişme gibi   türleri aşıkların irticalen  çalıp söyledikleri   aşık şiiri türlerinin başında gelmektedir.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...