Bel’amı Bâur Kimdir ( Allah'a İsyan Eden Alim )


Esa
27.10.2020

 

 

Bel’amı Bâur

Bel’am  ismi Hz. Musa ve Hz. Yuşa  ile geçen Filistinli ve Kenan halkından bir âlimin adıdır. Belam bin Baura olarak da bilinen  bu âlim sonradan  doğru yoldan ayrılmış ve Hz. Musa’ya isyankâr olmuştur.

Belam bin Baura, Hz. Musa ve Hz. Yuşa  zamanlarında yaşayan, İsm-i Azam duasını bilip, her duası kabul olurken, dünyaya meylettiği için doğru yoldan ayrılan kimse.Hz. Musa zamanında yaşamış ve sonradan irtidat etmiş olan ilim adamı.”dır.  [1]Divan şiirinde   İsrâiloğulları'ndan, devler ülkesinden, Yemen diyarından veya Kenan ilinden Allah'ın dinini öğrenmiş, ilim ve irfan sahibi, duası müstecap, yanında Allah'ın ismi a'zamı bulunan  bir âlim iken [2] sonradan itaatsizliğe düşmüş, Lût (a.s.)'ın kızlarından biri ile evlenmiş olduğu söylenen, bir kimse olarak bilinen şekli ile adı geçmektedir.

İslâmî kaynaklarda Bel’am için şunları yazmaktadır: “ Mûsa (a.s.), Ken'âniler' in Şam'daki topraklarına girmişti. Bu sırada Bel'am, el-Belkâ köylerinden Bal'â'da bulunuyordu. Ken'âniler'den bazıları Bel'am'ın yanına gelerek: "Ey Bel'am, Mûsa İbn İmrân İsrâiloğulları'nın başında olduğu halde bizi yurdumuzdan sürmek ve öldürmek üzere geldi. Bizim ülkemize İsrâiloğulları'nı yerleştirecek. Senin kavmin olan bizlerin ise yerleşecek bir yerimiz yok. Sen duâsı kabul edilen bir kimsesin. Onları defetmesi için Allah'a duâ et", dediler. Bel'am: "Yazıklar olsun size! O Allah elçisidir; melekler ve mü'minler de onunla beraberdir; onlar aleyhine nasıl duâ edebilirim! Bildiğimi bana Allah öğretti" diye red cevabı verdi. Kavmi duâ etmesi hususunda ısrar ettiler.”[3]

Divan şiirinde “Belam” bilgisini Allah'a karşı kullanan bir âlim olarak  geçmektedir.

İbadetine dayanma ki sana pend yeter
Hemin hikayeti Bel’am-ı Baur                         Hayali

Der olmayasız  zevkıla  çün Bel’am-ı Baur
Yeğdir k’olasız   şevkıla Kıtmır- i harabat      Şahidi Dede

Siz riya ile Bel’am – ı Baur olmayasınız. Özünüzle Harabatın Kıtmır’i –  yedi uyurun  köpeği – olsanız kâfidir.

Bel'amı Bâur, cihânın halkı da,
Sanki Îsâ'dırve halk mağlup ona!
Secde etmezlerdi artık herkese,
Çâre olmuş derde onlar  üflese [4]

 

 KAYNAKÇA

 

  • [1] Yeni Rehber Ansiklopedisi, "Bel'am bin Baura" maddesi, İst. 1994.
  • [2] Şamil İslam Ansiklopedisi, "Belam ibn Baura" maddesi.
  • [3] Şamil İslam Ansiklopedisi, "Belam ibn Baura" maddesi.
  • [4] Şamil İslam Ansiklopedisi, "Belam ibn Baura" maddesi.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış