Bu türküler


9.7.2020

-Gel bir çay içelim dedi Muhtar delikanlıya, yeter bugünlük bu kadar dünyalık iş.

Çakıl taşlarını hışırdada hışırdada meydana geçtiler.Bereket versin meydan kalabalıktı.Kahveci Dursun icat çıkarmıştı bu günlerde başlarına, ama doğrusu çok iyi olmuştu köylü için.Çınara yassı bir gürgen oymasını telle sabitlemiş, orayada iri pilli kocaman bir alaturka radyo koymuştu.Radyoda abdal dertle tezeneyi vuruyor, bağlamanın hoş sedalı sesiyle beraber ’Kıraatımın beli ince diyordu.

Muhtar sandalyeyi çekerken yüzüne bir gölge düştü içerlendi aniden.,

-Neler çekmiş bu güzelim memleket,türküler şahit...

Bir anda meydanda oturan bütün erkekler düşünmeye başladı.

Kimi gurbeti allı turnalara benzetti ,kimi seher vaktinde uçuşan kuşlara.Kimi gidenin gelmeyeceğini anlattı,kimi geçen günün ömürden olduğunu.Bazısı sevdalısının saçlarını gönlüne bağladı,kimi kömür gözün derdine düştü.Ölmeden mezarlara gömüldü vatan aşkıyla tutulanlar,kimisi havasına suyuna,bir can feda etti bir tek dost uğrana.Herşeye şahit oldular bu türküler bu topraklarda olanlara,bir an olsun  tedirğinlik hissetmede hep sevdiler bu vatanı.Hicazı,uşağı,rastı kuşandılar üstlerinede bu topraklarda yaşamayı hep ziynet bilip, buralarda sevdikleriyle ödenen bedelleri anlattılar.Sonra gazileri,şehitleri aç-susuz kalıp memleket sevdasına ömür tüketenleri anlattılar.Tozlu yollarını başka anlattılar, kucak dolusu yıldızlarla besledikleri hayalleri bir başka.Ulaşılması güç sarp bayırlarda,etekleri suya inen zambaklarla beslediler sevgiyi ve merhameti...Umudu toprak kokulu çocuklarla,zerafeti ve inceliği şairlerle...İradeyi cennet kokulu annelerle...Emeği nasırlı elleriyle papatyalar eken babalarla..Özgürlüğü yamaçlarda yankılanan ezanlarla...Bu türküler bu memleketi hep sevdi,mecnununu ayrı bunağını ayrı...


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


1 Yorum
11.07.2020 - 09:47
Bu yazı neden bu kategoride. "Bu Türküler" ödüllü bir roman mı acaba . Eğer öyle ise kitap, yazarı ve ödülü hakkında bilgi verilmesi gerekmez mi. Aksi ise kategori düzeltilmeli.