Dram Nedir Tarihçesi ve Temsilcileri
Dram

 

Dram kelimesi “  drama “«hareket, yapılan iş» anlamına gelem Yunanca kökenli bir terimdir.  Terim ve kelime olarak  “ hayatı acıklı ve gülünç yönleriyle ele alan   tiyatro eserleri “ için kullanılır.  Bu tarif, Tragedyaların tamamen acıklı, hüzünlü ciddi konular işlemiş olmaları, Komedilerin ise sadece gülünç konulara yer vermeleri üzerine dramın teknik ve içerik yönünü ortaya koyan bir tarif olarak benimsenmiştir. Dram trajedinin sıkı kurallarını, komedinin de sıradanlığı ve sadece komik olayları ele alışına tepki olarak ortaya çıkan bir tiyatro türü olmuştur.  

Komedi, hayatın yalnız gülünç; trajediler ise yalnız acıklı yönlerini konu edindiklerinden  dram yaşamı acılı, sevinçli, üzüntülü,  seçkin ya da sıradan ve  iyi ve kötü yönleri ile bir bütün olarak ele almış;  hayatın kendisini  sahnede canlandırmak  amacına yönelmiştir.


TARİHÇESİ 

16 yy. a kadar tiyatro oyunları Tragedya ve komedya olarak sınıflanmış  16. Yy da İngiliz yazar Shakspeare  ile birlikte dram türü şekillenmeye başlamıştır. İspanyol sanatçı Lope de Vega da bu türe özgü eserler yazmıştır. Johann Wolfgang Goethe “Modern dram ‘isteklere’, eski trajedi ‘zorunluluklara’ dayalıdır.” Düşüncesi ile dram türünün özelliklerine dair ilk teorik ayrımları ortaya koymuştur.  Ama dram türünün teorik şekillenmesi Hugo’ya aittir.    Fransız yazar Victor Hugo  Cromwell adlı eserinde : “Dramın özelliği gerçektir Doğada olan her şey sanatta da vardır.” sözleriyle dram türünün sınırlarını belirleyerek Tragedya ve Komedyalardan ayrılan yönlerini  belirlemiştir. Fransız Dram yazarı  Racine ise  Corneille adlı eserinde  Hugo’nun görüşlerini realiteye dökmüş dram tarzının tüm sınırları belirginleşmiştir.

 

Dramın özellikleri:

  • Konusunu gündelik hayattan, tarihten veya yaşanması mümkün doğal olay ve konulardan alır.
  • Hem gülünç hem de ciddi, acıklı trajik konulara yer verir.
  • Perde, sahne, zaman  sınırlandırması olmaz. Üç birlik kuralına uymaz
  • Çirkin olaylara da seçkin  konu ve kişilere de yer verir. Kişileri olayları, konuları, iyi kötü, seçkin edebi, asil  veya sıradan olarak sınıflandırmaz.
  • Her türlü olay seyircinin gözü önünde canlandırılır.

 

Önemli Dram yazarları

William Shakespeare (1564–1616), Lope de Vega (1562–1635): , İspanyol , Herder (1744–1803), Schiller (1759 – 1805)  Goethe (1749–1832), Alman  Victor Hugo (1802–1885) Diderot (1713 -1784) Racine; Fransız 

 

İLGİLİ YAZILARIMIZ VE LİNKLERİ 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış