Drama Nedir
 

 Drama:

 

Dram ,“  drama “«hareket, yapılan iş» anlamına gelen Yunanca kökenli bir terimdir.  Drama ise Terim ve kelime olarak  “ hayatı acıklı ve gülünç yönleriyle ele alan   tiyatro eserlerini sahnede canlandırma sanatıdır. Dramalar olayları oluş halinde gösteren  tiyatro eserleridir.  Dramalar kurmaca bir esere dayalı, oyuncular tarafından  sahnede canlandırılan oyunlardır. Drama; izleyenler  arasında dolaysız bir iletişim ve etkileşim sağlamak amacıyla   gerçekte olması mümkün bir  olayı, oyunu, yaşantıyı tiyatro tekniklerinden yararlanarak canlandırmak işidir.

Drama sadece diyalog veya monologlardan oluşmaz.  Dramalarda beden dili, jest, mimik,  hareket devinimle anlatım da bulunmaktadır. Duyguların düşüncelerin, birçoğu   jest, mimik, yüz ifadeleri, tepkiler ve diğer devinimsel olgularla anlatılır.

Bu tip oyunlarda olaylar diyaloglar ve  eylemler içinde bulunan kişilerin  diyalog, monolog, jest, mimik ve hareketleri ile anlatılır.  Vakayı, çatışmayı ve düşünceleri oyuncular  doğrudan doğruya söyler ve ifade ederler. Yazarın düşünceleri ve fikirleri bu konuşmalar içindedir ama konuşan ve ifade eden oyuncular olmaktadır.

Drama : ” Bir sözcüğü, bir kavramı, bir davranışı, bir tümceyi, bir fikri ya da yaşantıyı veya bir olayı, tiyatro tekniklerinden yararlanarak oyun ya da oyunlar geliştirerek öyküleştirmek” eylemidir.

Dramalarda başlıca iki  unsur bulunur:  a) Olay ( vaka) , b) Kişiler. Dramaların  oynanacağı mekân tiyatro oyunlarında ve filmler de sahne adını alır.  Dramalarda  olaylar, kişilerin arasında oluşan çatışmalardan ortaya çıkan bir kurmacadır.  Dramalar, serim düğüm çözüm planına göre sahnede canlandırılır, entrika unsurları, merak ve  ve çatışmalar bu konuşmalar ve monologlardan ortaya çıkar.

Dramalar: canlı performanslar haline getirme, ( Çocuk eğitiminde öğretici canlandırma) , film veya televizyon için  hazırlanan dramalar  veya tiyatro sahnesinde izleyici karşısında oynana dramalar gibi türlere ayrılabilir.  

 


Eğitimde Drama
:

 

Drama, eğitim ve öğretimde  çocukları ezbere dayalı bir eğitimden kurtarmak çocuğun zihinsel gelişimini, araştırmasını, paylaşmayı öğrenmesini  sağlamak amacıyla yapılan bir canlandırma metodu, başlı başına bir eğitim alanı haline getirilmiştir. Drama ile oyun iç içe hale getirilmiş,  oyunun pek çok özelliğini  içinde barındıran drama ve dramatizasyon tekniği, oyun içinde öğretme metodu geliştirilmiştir.

Ancak dramalarda amaç  vakit geçirtmek, eğlendirmek değil;  çocuğun kendi geliştirmesini sağlayacak canlandırmalar yaparak  oyun oynatıyormuş gibi  yaşantılar yoluyla çocuklara  yeni öğrenimler kazandırmaktır.

Bu bakımdan  örgün eğitim vermeyen SHÇEK bünyesindeki kreşler, çocuk kulüpleri vb. kuruluşlarda drama tekniği ile öğretime özel önem verilmektedir. 

 

İLGİLİ YAZILARIMIZ VE LİNKLERİ 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış