Dramatize Etmek ve Dramaturg Nedir.
 

Dramatize Etmek

(dramatization , dramatize )

Dramatize etmek sözcüğü  dram ve dramatik ile ilgilidir. Köken olarak Antik  Yunan diline dayanır.  Dramatize Etmek  tabirinin Türkçedeki karşılığı drama haline getirmek, dram oyunu şekline  koymak şeklindedir.

Dramatize Etmek  sözcüğünün  sözlüklerdeki karşlığı da bu  yönü ile ilgilidir . Bu nedenle dramatize etmek kelimesinin sözlüklerdeki anlamı:  “ Bir edebî eseri radyo, televizyon veya sahne oyunu biçimine getirmek,  bir olayı olduğundan daha acıklı, abartılı bir biçimde ortaya koymak” şeklindedir.

Herhangi bir olayı, hikayeyi, konuyu  acıklı ve gülünç yanları ile  bir sahne oyunu , bir tv veya sinema filmi haline getirmek işi yapılınca, bu eylem  dramatize etmek şeklinde ifade edilir.

Dramatize etmek en kısa tarifiyle bir olayı  sahnede, filme oynanacak bir dram haline getime işidir. Bu yonu ile dramatize etmek çocuk eğitiminde de  kullanılan drama  halinde canladırmak işleri için de kullanılır.

Çocuk eğitiminde dramtize etmek veya dramatizasyon yapmak   “bir olayı söz, jest ve mimiklerin doğal yeteneklerle birleştirilip canlandırılma “ eylemi halinde kullanılır. Çeşitli olaylar ve öğretiler ders halinde anlatmak yerine  dramatize edilerek çocuklar agösterilir. . Bu canlandırma müzik eşliğinde yapılıyorsa “Müzikli Dramatizasyon“ adını alır. Yani çocuk eğitiminde  çocuklara öğretilmesi gereken bazı öğretiler, derlse davranışlar, alışkanlıklar vb    söz, müzik ve hareketlerle birleştirlerek  oyun haline  getirilip, çocukların daha kolay ve etkili öğrenmesi sağlanır.

 

 

Dramaturg

Dram yazarına dramaturg denir. Yani bir olayı vakayı,  bir kurguyu veya kurmacayı  sahnede oynanabilir, bir tvveya sinema filmi haline getirebilir olan kimsedir.

Fransızca dramaturge sözcüğünden  dilimize geçen bu kelimenin TDK Sözlüğündeki anlamı: Oyun yazma ve yönetme kurallarını bilen, bir oyun yazılır veya sahnelenirken bu bilgisinden yararlanılan kimse, oyun yazarı, tiyatro yazarı “ şeklindedir.

Dramaturg sadece dram yazan bir kişi değildir. Dramların sahnede nasıl oynanacağını, nasıl sahneleneceğini iyi bilen sahne oyunu yazarlağının yanısıra, oyun kurallarını, metni,  oyunun sahnede oynanma kaidelerini çok iyi bilen,  bu konularda kendisine danışılan,  bu konuda otoriter olan kişidir.

Dramaturg, oyunları  kalıplara sokmak oyuna uygun,  tasarımlar, yapmak, sahne, ışık,   dekor düzenlemesi yapmak,   eser, oyun, oyuncu, mekan,  dekor ve ışıklandırma  bütünlüğünü ortaya koyan konusunda uzman bir kişidir. 

 

İLGİLİ YAZILARIMIZ VE LİNKLERİ 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış