Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Düğüm Bölümü Nedir:

Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 02 Ocak 2016 Cumartesi aaa Beğen


Düğüm Bölümü Nedir:


Bilindiği gibi olay yazıları veya kurmaca metinler kabaca a) Serim, b) Düğüm, c) Çözüm bölümleri ve planı ile yazılır. Olay yazılarının planında bulunan aksiyonun tıkandığı, olayın nasıl sonuçlanacağının merak edilir hale geldiği bölüme ise  düğüm bölümü denir.

Serim bölümünde karakterler , tipler ve bu karakter ve tiplerin içlerinde bulunduğu ortam, zaman, mekan ve sosyal çevre unsurları  anlatır. Bu aşamada olyalar da belirmeye başlar . Serim bölümünde  ileride oluşacak olan olayların   arka planı da hazırlanmış olur.  Serim bölümünde başlayan olay veya olaylar  gittikçe gelişmeye başlar. Olayların gelişmeye başlaması  düğüm bölümün başlangıcını meydana getirir.   Düğüm bölümünün sonuna kadar olaylar iyice  bir birine gire.  Öyküdeki olay ya da olaylar  çözümü ortaya çıkaracak  tetikleyici bir hale gelir.

Roman , Hikaye , Tiyatro  ve piyeslerde   serim bölümünde  başlayan olaylar , ( epizotlar ve peripesler)  bir birlerine girmeye başlar.  Vaka düzeninde  olayarın akışı düğümlenmeye uğrar.  Olayların nasıl çözüleceği ve akışın ne yöne kayacağı merak edilir hale gelir.  Tahkiyeci  okurlardaki  merak unsurunu gide gide arttırarak  düğüm bölümünde  “bu olay nasıl sonuçlanacak “ duygusunu zirveye çıkarmaya çalışır.  

Anlatılan  bir çok olay  düğüm bölümünde bir sonuç ortaya çıkaracak şekilde düğümlenmeye başlar. Okuyucuyu  merak­landıracak şekilde geliştirilen  ve  çözüm öncesinde  bir noktaya toparlanan olayların bir  veya birkaç noktaya toparlanması sonrasında  okuyucunun merakı artar ve okuyucu bu olay veya olayların sonucuunun  ne olacağını iyice merak etmeye başlar.  

Olayların nasıl sonuçlanacağının iyice merak edilir hale geldiği  yer ise düğüm bölümünün sonudur. Olayların çözüme kavuşmaya başladığı andan itibaren çözüm bölümü başlar.

Çözüm bölümünde ise düğüm bölümünde ortaya konulan ve bir birne giren  olaylar bir sonuca kavuşur.

Post modern romanlar ve tiyatrolar ile  Cehov tarzı hikayeler ile Ben Merkezli  öykülerde düğüm ve çözüm bölümleri ya belirsiz veya tamamen yoktur. Bu tip kurmaca metinlerin başları, sonları  ve merak uyandıracak olan vaka düzenleri yoktur.  Olaylar başsız ve sonsuz şekilde   ortaya konulur.  Bu tip kurmaca metinlerde  nasıl olduğu,  nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen düğümler vardır.  Ama bu düğümlerin çözümleri ve başlangıçları  da bulunmaz. Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...