Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Edip ve Üdeba Nedir

Ekleyen : ESA , 18 Mart 2020 Çarşamba aaa Beğen
 
 
Edip ve Üdeba Nedir
 
Osmanlıca yazılışı: Edip : أديب
 
Edib Kelimesinin Kökeni ve Etimolojisi
 
Edib sözcüğü Arapça kökenlidir. Arapçada terbiyeli, terbiye edilmiş,  zarif anlamlarına gelen edeb, kökünden türemiştir. (Ar. edeb’den edіb)[1] Kök anlamından ve kökeninden hareketle edib sözcüğü, edebiyat, edeb, edebi,  üdeba kelimleri ile aynı kökten ve anlamlardan gelmektedir.
 
 
Sözlüklerdeki Anlamları:
 
Edip kelimesinin eski dildeki sözlüklerdeki ve yeni sözlüklerde anlamları birbirlerinden ço farklı değillerdir.  Edib kelimesinin sözlüklerdeki anlamları: Edebî yazılar yazan kimse, edebî nesir yazarı, yazınsal yapıtlar veren, yazınla uğraşan kimse. Terbiyeli, edepli ve zarif kimse, çelebi: [2] anlamlarındadır.
 
Üdeba sözcüğü ise edib kelimesini çoğuludur.
 
Edib ile Kurulmuş Terkipler
 
Edîb-i bî-müdânî: Eşsiz, benzeri olmayan yazar.
Edîbâne : Edibçe, edibe yakışan şekilde. Terbiyeli ve nâzik bir tarzda: “Edîbâne davranış.”
 
Esasında edib kelimesi hem mensur hem de manzum yazılar yazan, edebiyat ile meşgul olan anlamında olmasına rağmen zamanla sadece mensur yazılar yazan edebiyatçıları ifade eden bir anlam daraltılmasına düşürtülmüştür. Bu nedenle nesir yazarlarına edib, şiir yazarlarına ise şair denmesi adet olmuştur. Oysaki edib hem şair hem de yazar anlamında daha da geniş anlamı ile edebiyatçı demektir.
 
[1] http://www.lugatim.com/s/ED%C4%B0P
[2] http://www.lugatim.com/s/ED%C4%B0P


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...