Fiksiyon Nedir.


Esa
12.11.2020

 

 

Fiksiyon Nedir.

 

Fiksiyon  Fr.fiction  kelimesinden türemiş ve dilimize girmiştir.  Türkçedeki eş anlamlısı “ kurgu, kurmaca” sözcükleridir.

Sözcüğün, sözlüklerdeki kelime anlamı “gerçekte olmadığı ya da olup olmadığı bilinmediği halde varmış gibi düşünülen şey.” Şeklindedir.  Farklı anlamlarını da inceleyecek olursak “uyduruk, var olmayan, gerçek olmayan, kurmaca yapıt, kurgu olay, varsayım, faraziye” gibi anlamlara da gelmektedir.

Sözcük bu anlamları ile birlikte, edebiyatta veya hukukta da terim anlamda da kullanılır. Hukukta, avukatların veya sanıkların suçlarını örtbas etmek ya da hafifletici yanlar ortaya koyabilmek için ortaya attıkları, iddia ettikleri kurmaca, yalan veya uydurma senaryolara da fiksiyon denmektedir.

Fiksiyon sözcüğü edebiyatta da kurmaca metinlerdeki kurguları ifade eden bir terim olarak kullanılır.  Roman, tiyatro,  hikâye, gibi yazı türleri ile anonim edebiyat ürünleri olan  destan, halk hikâyesi, fabl, masal  gibi vakaya dayalı edebiyat türlerinde olaylar zincirine fiksiyon denir.   

 Bu tip metinlerde gerçekte yaşanmış olaylar  dahi  kurmaca bir metin haline geldiğinden ve her şeyiyle birebir gerçeği yansıtamayacak olduğundan fiksiyon olarak ele alınır ve kabul edilir. 

Fiksiyon kelimesi geniş anlamı ile kullanıldığında  uydurma, , hayali, yapıntı anlamlarında da kullanılır.  Bu anlamı ile düşündüğümüzde  örneğin,  Feridun, Cem, Zeus, Artemis,  Atlantis…  Hayali, kişiler ve yerler olması nedeni ile birer fiksiyondur. 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış