Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Hal Etmek Nedir ( Şiiri Düz Yazıya Çevirme- Şerh)

Ekleyen : ESA , 16 Mart 2020 Pazartesi aaa Beğen
 
 
Hal  Etmek Nedir ( Şiiri Düz Yazıya Çevirme- Şerh)
 
Osmanlıca yazılışı : حل
 
 
Bu sözcük Arapça (  Hı ) harfi ile yazılan hâl şeklinde telaffuz edilen “Durum, vaziyet. Görünüş. Tavır. Suret. Keyfiyet.” Manasına gelen(  خال  ) Hâlden farklı anlamda ve yazımda bir sözcüktür. Sözünü ettiğimiz hal ( حل) hı ve lam ile yazılan ortada elifi olmayan hal dir.
 
Sözünü ettiğimiz hal, Osmanlıcada   çözmek , açmak anlamında kullanılmış, ama bu asıl anlamından hareketle edebiyatta bir terim olarak da kullanılmıştır.
 
Hal sözcüğü edebiyatta terim anlamı ile manzum bir sözü nesre çevirmek, şerh etmek açıklamak manasına gelir.  Bu bakımdan şiiri analiz etmek, şiiri şerh etmek, çözümlemek veya şiiri analiz etmek ile eş anlamlı olmaktadır.
 
 
Örneğin :
Kilâb-ı zülme kaldı gezdiğin nazende sahralar
Uyan ey şir-i jiyan  bu hâb-ı gafletten                      Namık Kemal
 
Beytini: Gezdiğin o seçkin ve güzel sahralar, zülüm köpeklerinin eline düştü. Ey kükreyen  aslan daldığın bu gaflet uykusundan uyanıp bir kükrede şu havlayan köpekleri uzaklaştır.
 Şeklinde düz yazıya çevirmek  hal etmek demektir.
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...