Hulüvv-ü Zihin Nedir


Esa
26.3.2020
Hulüvv-ü Zihin
 
 
Osmanlıca yazılışı hulüvv : (ﺧﻠﻮّ) (Ar. ḫuluvv)
 
 Hulüv sözcüğünün sözlük anlamı : Boşluk, İşgal edilmiş olan ve sahibine hiçbir menfaat sağlamayan mülk  [Bir vakıf dükkânını kirâlayan birinin kirâ devresi sonunda tekrar kirâlama iddiasında bulunamaması gibi]. Anlamlarına gelir.
 
Hulüvv-i zihn: şse  “Zihin boşluğu” anlamında Meani ( mana) biliminde kullanılan bir terim olmaktadır.
 
Belagat ilmine göre  Hulüvv-ü Zihin  dinleyen kişinin söylenen şey hakkında  hiçbir  bilgiye sahip olmaması nedeni ile söylenen şeye inanması demektir.
 
Eski edebiyatçılar,  belagat bilimini  “sözün mevcut duruma, hale ve makama uygun olarak söylenmesi” şeklinde tarif etmişlerdir.  Sözün mukteza-yı hale uygunluğu demek sözün hem söyleyen, hem dinleyen hem de anlamına uygun olması demektir.
 
Bir kimse  belig olarak söylenen sözlere karşı üç hal içinde bulunur,  Bunlar, Hulüvv-ü zihin ( bilgisizlik hali,)  tereddüt veya inkar.
 
Yani bir insan hiç bilmediği bir konuda bir şey işitince yani hulüvv-ü zihinse ya o söze inanır; ya o söze karşı tereddüt eder yahut da karşı çıkar.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış