İkvâ nedir


Esa
4.4.2020
 
 
İkvâ  nedir
 
Osmanlıca  yazılışı : اقواء - İkvâ
 
Ev boşalmak.  Azık tamam olmak. Şâirin şiirin kafiyesini çeşitli yapması
 
Revîden önceki harflerin harekelerinin birbirine uymaması şeklindeki kāfiye hatâsı [Derd ile dürd, gil ile gül kelimelerinin kāfiyelendirilmesi gibi
 
Revi:  Bir şiirde kafiyeyi oluşturan  asıl kafiye harfidir. Revîden sonra gelen harflere ise sırasıyla vasl, hurûc, mezîd ve nâ’ire denir.
Örneğin bir şiir de hiddet” ve “…sert”  sözcükleri  ile kafiye oluşmuşsa “ kafiye “ t “ harfi ile sağlanış olur  Yani  kafiyeyi oluşturan ses “ t “ sesidir.  Örneğin kafiye ” hâlâ” ve “…istignâ“ kelimelerinde oluşmuş ise “â”lar revî olur.
 
İkvâ ise reviden önceki seslerin harekesinin bir birlerine uymaması demektir.  Örneğin “devr”  ile “dur“ ; “ dert”  ile “ dürd “ kıl”, ile” gül “ ;   “sal “ ile “ bil “ örneklerindeki olduğu gibi reviden önceki seslerin harekesi bir birlerine uymaz. Buna ikva denmektedir ve ikvâ  bir kafiye hatası kusur olarak görülür.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış