Mezar Toprağı Büyüsü Ölü Toprağı Serpmek

Ekleyen : Şahamettin Kuzucular , 13 Nisan 2019 Cumartesi aaa Beğen
 
 
Mezar Toprağı Büyüsü Ölü Toprağı Serpmek  
 
Veli mezarlarının ve topraklarının kerametli olduğuna dair inanç İslamiyet öncesindeki atalar kültü ile alakalı olup İslami dönemlerde ise veli ve evliya kültüne dönüştüğünü  izah eden yazıları önceden de yazmıştık.  ( bkz Mezarda Tekkede Türbede Kandil Yakma, MEZAR TOPRAĞINDAN DEVA UMMAK )
 
Kabir toprağından deva ummak, veli mezarlarının topraklarında keramet olduğuna inanmak inançlarının altında ermiş kişilerin mezarlarında dilenen dileklerin ermişler aracılığı ile kabul göreceği düşüncesi yatmaktadır.  
Kabirlerde mum, yakmak, tütsü yakmak kandil yakmak, mum adamak, kabir toprağını öpmek, kabir toprağına yüz sürmek, kabir toprağına adak kanını karıştırmak,   veli kabirlerinden alınan toprağı suda eritip içmek gibi tüm hurafelerin temel amaçları budur.
 
Yine bu noktadan hareketle kabir toprağını serperek, büyü yapmak da bu hurafelerden biridir.  Ölü toprağı ile yapılan büyülerin kara büyü olarak tabir edilen zararlı ve çok günah sayılan büyülerden olduğu da söylenir.   Bu tip büyülerin etki şiddetinin çok hızlı ama etki süresinin ise çok kısa olduğu düşünülür.  Genellikle medyumların kullandığı söylenen bu büyü ile ilgili pek çok söylenti çıkmakta, bu söylentilere dayalı yazılar da okunmaktadır.
 
Yazılan ve söylenenlere göre bu büyünün mutlaka yeni ölmüş bir kişinin mezarından alınan toprak ile yapılması gerekmektedir.  Ölü toprağı serpme büyüsünün yapılma nedeninin ise hane içinde huzursuzluk çıkartmak evli çiftlerin ayrılmasını sağlamak olduğu anlaşılmaktadır. Bu büyünün. “  İki kişi arasına fitne sokmak, ayırma büyüsü olarak kullanmak ve bir kişinin farklı şekillerde zarar görmesini sağlamak için “ yapıldığı anlaşılmaktadır. “Bazı durumlarda ölü toprağı büyüsünün  çeşitli hastalıklara ve yatalak etmeye vardıran “etkilerinin de olduğu iddia edilmektedir.
 
Bu büyünün nasıl yapıldığına dair tarifler de bulunur. Bu tariflere göre  “ mezarlıktan alınan bir avuç toprak üzerine kişilerin isimleri okunarak yapılır ve bir kap içine ya da muska içine konulur. Dua okunur ya da gene muskaya bu dua da yazılır. “ Bu büyüye uğrayan kişi artık” kendi gibi davranamayacak” önceden sevdiği kişiye nefret etmeye , “cinlerin vesveseleri ile hareket etmeye”  başlayacaktır. “Muska kişinin evinde durduğu sürece büyü etkili olacaktır ve kişiler kısa sürede ayrılacaklardır. “
Bu büyü “  havas ilmine veya  ledün ilmine göre” yapılmaktadır.  ( bkz Ledün ( İlm-i Ledün)[1] Bu büyünün taze ölmüş bir ölünün mezarından alınan toprağın  “ saman kağıtlar aracılığı ile öncesinde ölü toprağı büyüsü muskası hazırlandığı, bu işlemde Ledün ilminin ebced karakterleri kullanıldığı  ”  üzerine bir takım duaların okunarak yapıldığı söylenir ve yazılır. Bu duaları okuyan kişinin cinlerinin de büyünün tutmasına yardımcı olduğu da ifade edilmektedir.  Üzerine dua okunarak cinlerin de büyülü olmasını sağladığı taze ölünün mezar toprağı ayrılması istenen hanenin içerisine gizlice yerleştirilmeli veya bu toprak evin içine serpilmelidir.
 
Bu gelen ilm-i ledün sultânıdır
Bu gelen tevhld -i irfân kânıdır      Süleyman Çelebi
 
Şarab-ı ledünden içelden beri
Ayılmadım gitti mestanesiyim
Bihuş olup candan geçelden beri
Serseri gezerim efsanesiyim     
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...