Mikat Nedir

Ekleyen : ESA , 07 Ağustos 2019 Çarşamba aaa Beğen 1
 
 
Mikat Nedir
 
Mîkat: Osmanlıca yazılışı:  ميقات 
 
Mîkāt kelimesi köken olarak Arapçadır. Kelime “vakt “ kökünden türemiştir ve çoğulu mevâkīttir. [1]
 
Mîkāt kelimesinin sözlüklerdeki anlamı  “Mekke yolu üzerinde hacıların ihrama girdikleri yer.” [2] “belli bir zaman tesbit etmek”[3],   "Evvelden belirlenen görüşme vakti" [4] şekillerindedir.
 
Mîkat, fıkıhta da hac ve umre ibadeti için ihram giyilecek günleri (el-mîkātü’z-zamânî) ve yerleri (el-mîkātü’l-mekânî) ifade etmektedir.
 
Mekke de olanlar için İhrama girme yeri ve zamanı Mekke’nin içidir. Fakat çeşitli bölge ve ülkelerden hacca ve umreye gelenler için Mekke’ye olan uzaklıklarına ve yönlerine göre çeşitli yerler tepit edilmiş, Kuzeyden güneyden ve doğudan Mekke’ye gelecekler için ihram giyme noktaları tespit edilmiştir.
 
Hac için Mikat dışından gelenler için ihrama girecekleri beş adet yer tespit edilmiş ve nbunların her birine “Mikat” denmiştir.  Mekke yolu üzerinde hacıların ihram’a giyecekleri yerler Hz Muhammet zamanında tespit edilmiş,   Medine yönünden ve yolundan gelenler Zülhuleyfe denilen yer; Suriye yolundan gelenler için Cuhfe denilen yer; Irak yolundan Zâtü'l-Irak; Necid yolundan gelenler için  Karen denilen yer; Yemen yolundan gelenler için  Yelemlem adındaki yer  ihram giyme yerleri olarak belirlenmiştir.[5]
 
Mekke ile belirli çevresine harem, burayı kuşatan ikinci bölgeye Hil, bunların dışında kalan yerlere de “âfâk” denilmiş, Harem ve Hil dışından hac ve umre için yahut başka bir amaçla Mekke’ye gelenlerin belirli yerlerde ihrama girip bazı kurallara uymaları zorunlu kılınmıştır.”[6]
 
Mekke dışından gelerek Hacca giden birisinin mikata  gitmeden ihrama niyet ederse veya hac menasikinden birini yaptıktan sonra ihram için mikata dönerse, ceza olarak kurban  kesmesi (bir koyun kesmek) gerekmektedir. Bu bilgiden de anlaşılacağı gibi Mekke’ye Hac ve umre için gelenlerin  mikat’a girmesi ve orada ihram giymesi gerekmektedir.
 
Tavrın oldu şehâ çii Musâ-vâr Kalb
Tur'undan eyledin Mîkat                 Nesîmî[7]
 
[1] SALİM ÖĞÜT, MÎKĀT, https://islamansiklopedisi.org.tr/mikat
[2] https://www.osmanice.com/osmanlica-19566-nedir-ne-demek.html
[3] SALİM ÖĞÜT, MÎKĀT, https://islamansiklopedisi.org.tr/mikat
[4] İskender Pala, Ansiklopedik Divan Şiiri, s. 333
[5] İskender Pala, Ansiklopedik Divan Şiiri, s. 333
[6] SALİM ÖĞÜT, MÎKĀT, https://islamansiklopedisi.org.tr/mikat
[7] İskender Pala, Ansiklopedik Divan Şiiri, s. 333


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...