Mıstar – Mastar- Nedir.

Ekleyen : ESA , 12 Haziran 2019 Çarşamba aaa Beğen
Mıstar – Mastar- Nedir
 
 
Osmanlıca yazılışı :” mıstar “ مسطر
 
Mıstar, Arapça kökenli ve satr kökünden gelen bir sözcüktür.  Bu anlamı ile  hat sanatında  yazıyı düzgün yazmaya sağlayan,  satırların düzgün olması için kullanılan bir aletin de adı olmuştur.  Bu nedenle sözlük anlamı olarak “ Yazının güzelliğine, düzgünlüğüne yarayan âlet. Yazı yazarken satırları doğru gösterebilmek için lâzım olan çizgileri yapmağa yarayan âlet.  “ olarak tarif edilir.
 
Eski devirlerde mıstar denilen alet  hattatlar tarafından kullanılırdı. Hattatlar satırları düzgün yazabilmek için üstü sıra iplikler geçirilmiş mukavvadan yapılma bir alet kullanırlardı. Mıstar denilen bu aleti kağıtların altına koyarlar, üstüne parmak bastırarak veya üstünde el gezdirerek ipliklerin izinin kağıda çıkmasını sağlarlardı. Böylece de çıkan izi takip ederek yazılarının düzgün yazılmasını sağlamış olurlar, yazıyı da bu çizgilere göre düzenli olarak yazmayı başarırlardı. 
 
Ayrıca bu mantıksal noktadan hareketle sıvacıların sıva yapmakta, yaptıkları sıvanın düzgün ve pürüzsüz olarak çıkmasını sağlayan kullandıkları aletin de adı olmuş, mala kelimesi ile eş anlamlı olarak da kullanılmıştır. Mala ve mıstar sıva yapan kişilerin sıvayı, betonu düzeltmek üzere kullandıkları ensiz, uzun ve düz tahtanın da adıdır.
 
Mıstar sözcüğü edebiyat âleminde daha ziyade yazıyı ve satırı düzgün yazabilmek için kullanılan alet adı ile kullanılmıştır.
 
 
Ârızın vasfını yazmak dilemiş bâd-ı sâbâ
Safhâ-ı âbdaki mevc onun mıstarıdır.         Mesihi
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...