Monolog Nedir


Esa
5.06.2021

Monolog Nedir

Monolog köken olarak antik Yunancaya dayanır. Antik Yunancada monologos - monos (tek)-logos - (söz)-tek başına konuşma anlamına gelmektedir. Sözcük daha sonra Batı dillerine ve Türkçeye de monolog olarak geçmiştir. İngilizce monolog, Alm. monolog, Fransızca, monologue…

Monolog kelimesinin sözlüklerdeki anlamları: Bir söz, tek söz, kendi kendine konuşma vb anlamlarındadır. Monolog kelimesi, edebiyatta, tiyatro ve sinemada sözlük anlamı ile çok yakın anlamında bir terim olarak da kullanılmıştır.

Edebiyatta Monolog

Roman ve hikâye gibi edebi eserlerde monolog, “iç konuşma, kişinin kendi kendisiyle konuşması “ olarak adlandırılabilir. Daha ziyade “I. Tekil”, yani “ben merkezli – anlatıcısı kahramanın kendisi olan “ anlatıma sahip eserlerde kahramanın iç konuşmaları, düşünceleri monologtur.

Edebi eserlerde yazarlar kendi düşüncelerini eserdeki kahramanların iç seslerini kendi kendilerine düşünmelerini kullanarak okurlarına aktarır. Böylece yazar, kendi fikirlerini, düşüncelerini ve yorumlarını eserindeki kahramanın iç sesinden aktarmış olabilir. Buradaki konuşma sesler ve seslendirme aygıtları ile yapılan bir konuşma değil, zihinden geçenlerin yazıya dökülmesi şeklinde bir zihinsel konuşmadır.  İşte bu yöntem de bir monologtur. İşte bu durumlarda da monologlar sanatsal bir nitelik kazanır. Kahramanlar zihinsel olarak ya kendi kendileriyle yahut da hayali muhataplarıyla konuşuyormuş gibi monolog yapabilirler. Bu monologlar, bir itiraf, karar verme anı, muhakeme, kendi kendisi ile konuşma şeklinde de olabilir.  Bu hali ile monologlar içsel diyaloglara dönüşmüş olur.

Bu tip iç konuşmalar veya sesli düşünmelere “ İç Monolog “ denilir. İç monolog bilinç akışı olarak da adlandırılır.  İç monologlar konuşanın ve dinleyenin aynı zihin olduğu şeklinde yapılan bir düşünme biçimidir. Bu yöntem ile yazarlar kimi zaman kahramanın ağzından kendi fikirlerini de yansıtabilmiş olur.

İç monologlar, kişilerin maskesiz duygularını, düşüncelerini, iç dünyalarını, ruh hallerini ortaya koymak için oldukça önemli bir yoldur. Bu nedenle özellikle psikolojik, tezli ve sosyal romnlarda sık sık rastladığımız bir yöntem olmaktadır.

Diyalog ise birden fazla kişi tarafından yapılan karşılıklı konuşmaları ifade eder.

Tiyatro da Monolog

Tiyatrolarda tek kişi ile oynanan oyunlara da monolog denir.  

Tiyatro oyunlarında oyuncuların sesli düşünmeleri, kendi kendilerine konuşmaları, duygularını, niyetlerini iç ses imiş gibi açığa vurmaları da monolog olarak ifade edilir.

Tiyatrolarda bir oyuncunun dinleyicilere anlattığı güldürücü olaylara veya diğer neviden olaylara da monolog denir. Tek bir sanatçı tarafından oynan komedi türündeki oyunlarda yapılan konuşmalar veya anlatılar da monolog adını alır.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış