Muharrem Nedir Muharrem Ayı ve Aşure Günü

Ekleyen : ESA , 28 Ocak 2020 Salı aaa Beğen 1
 
 
Muharrem Nedir Muharrem Ayı  ve Aşure Günü
 
Muharrem, Osmanlıca yazılışı  : محرم
 
Muharrem kelimesi Arapça kökenlidir. Dilimize de Arapçadan girmiştir.  Muharrem sözcüğü haram kelimesi ile yanı kökten gelmektedir. Bu nedenle sözlüklerdeki anlamları da haram ile alakalı olmaktadır.
 
Muharrem kelimesinin sözlüklerdeki anlamı haram olan, yasaklanan, haram kılınmış anlamlarındadır.
Arapların kullandıkları takvime göre Muharrem ayı yılın ilk ayı olarak kabul edilmiş,  eski Arapların törelerine göre de yılın birinci ayı kabul edilen bu ay içinde savaşmak yasak ve haram kılınmıştı. Bu nedenle Müslümanlıktan önceki Araplar bu aya yasaklı ay anlamında Muharrem Ayı demişlerdi.
 
 İslamiyet’ten sonra da yılın ayları ve günleri Arapların kabul ettiği Ay takvimine sadık kalınmış yalnız miladın başlangıcı Hz Muhammed’in doğumu veya Mekke’den Medine’ye yapılan Hicret günü kabul edilmişti.  Muharrem  ayı İslami dönemde de kutsal ve yasaklı bir ay olarak kabul edilmeye devam edilmiş Muharrem ayının birinci günü yılın ilk günü olarak önemsenmiştir.
İslam dinin de Muharrem Ayı’nın onuncu günü aşure günüdür. Mekke’den Medine’ye yapılan Hicret de muharrem ayının ilk gününde yapılmış,  bu nedenle Hicri takvimin başlangıcı da Muharrem ayının biri kabul edilmiştir.
 
Peygamberimiz (s.a.v)  muharrem ayını  Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, bu nedenle de Muharrem ayı Müslümanlar tarafından kutsal bir ay olarak kabul edilmiştir.
 
Muharrem ayında tutulan oruçlar ramazan ayından sonraki en makbul oruç olarak kabul edilmişlerdir.  Muharrem ayı ve aşure günü olan Muharrem ayının onuncu günü, Hz İsa’nın  ve Hz İbrahim’in doğum günü,  Hz Musa’nın  Kızıldeniz’i yarıp halkını Firavun’dan kurtardığı gün,  Hz Yakup’un gözlerinin açıldığı, Hz Yusuf’un atıldığı kuyudan çıktığı  gün, Hz Nuh’un  gemisini karaya çıkarttığı gün olarak anılmaktadır.
 
Bu nedenle Muharrem Ayının onuncu günleri Aşure günü olarak kabul edilmiş, bu sevinçleri kutlamak amacı ile aşure yapılan gün olarak  şekillenmiş, aşure gününde oruç tutmak da büyük sevap sayılmıştır.
 
KERBELA VAKASI VE AŞURE GÜNÜ 
 
Nitekim İslam Dünyasını en çok yaralayan hadiselerden birisi olan Kerbela Vakası da Muharrem Ay’ının onuncu gününe denk gelen 10 Ekim 680'de meydana gelmiş bu nedenle aşure günü Alevi, Şia ve Caferi mezhepleri gibi mezhepler için de aşure günü bir de bu açıdan önemli bir gün olmuştur.
 
Bilindiği gibi bu gün Hz Muhammed'in torunları ve Hz Ali'nin oğuları Hz Hasanve HzHüseyi'nin  Kerbela'da şehit edildikleri gündür. 
 
 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...