Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Muhazarat Nedir.

Ekleyen : ESA , 17 Mart 2020 Salı aaa Beğen
 
 
Muhazarat Nedir.
 
 
Osmanlıca yazılışı muhâzarât ~ محاضرات
 
Muhazarat sözcüğü, Arapça. muḥāżara sözcüğünün çoğuludur.
 
Arapça kökenli olan bu sözcüğün sözlüklerdeki anlamı: “Akılda tutulan faydalı bilgiler veya hikâyeler “,[1]Unutulmayan, yeri ve zamânı geldikçe tekrarlanan edebî, târihî fıkralar, hikâyeler, latîfeler veya ilimle, fenle ilgili bilgiler[2]şeklindedir.
 
 İskender Pala, Ansiklopedik Divan Şiiri adlı eserinde ise bu kelimeyi “ Arap Edebiyatında her türlü pratik ve yararı bilgileri içeren didaktik eserler[3]olarak ifade eder.
 
Muhazara,  edebi nitelik  ve öğretici amaç taşıyan haber, düşünce, kıssa, hikaye, hutbe, şiir, edebi ve ahlaki konulu eserlerin genel adı olmaktadır.
 
Muhazarat şeklinde adlandırılan eserlerin niteliği “ Nevadir-i garibe ve ma’ani nadire”  ( orijinal düşünceler ve ender manalar” [4]kalitesindeki yazılardan oluşmalıdır. Şu halde bu  nevilerden yazılabilecek olan yazıları seçkin ve edebi kudreti yüksek yazarların eserleri olmalıdır. Bu yüzden bu sınıfa dahil edilen eserler belagat kitapları arasında gösterilir.
 
Bu tabir eski edebiyatımıza pek girmemiş, Arap Edebiyatı ile sınırlı kalmıştır. Arap Edebiyatında Abbasiler döneminde başlayan bu sınıflandırmaya giren eselerin ilkini Cahiz( Çl. 869) yazmış, İbni-i Kuteybe, ( ö. 889) , Eb2ul Meali Abdülaziz ( Ö.1100) İbnü’s Sarac Caferb. Ahmed ( ö .1106) Carullah Zamahşeri ( ö.1143)  Suyuti ( ö. 1505 ) vermişlerdir.
 
[1] https://www.osmanice.com/osmanlica-20355-nedir-ne-demek.html
[2] http://www.lugatim.com/s/muhazarat
[3] İskender Pala , Ansiklopedik Divan Şiiri,s.345
[4] İskender Pala , Ansiklopedik Divan Şiiri,s.345


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...