Müşâare Nedir Şiir Beyit Yarışması


 

Müşâare Nedir

Osmanlıca yazılışı: Müşâare :  مشاعره

Müşâare sözlük anlamı ile karşılıklı şiir söyleme, bir birine şiir söyleme, şiir söyleme yarışmasına girme anlamlarındadır.

Fakat bu sözcük başka anlamlarda da kullanılmıştır. Müşâare sözcüğünün şiir söyleme yarışması dışında kullanıldığı anlamlar şunlardır.

Nazire ile Müşâare

Nazire yazma anlamında müşâare: Şairlerden birinin diğer bir şaire nazire yazmasına da eski edebiyatta müşâare denmiştir. Bu durumda şair, diğer şaire cevap vermiş, onun şiirine nazire yazmış, hatta onunla karşılıklı şiir söylemiş olur.

Atışma ve Müşâare

Aşık edebiyatında yapılan atışmalar ve deyişmeler de müşâare sayılır. Çünkü âşıklar hem karşılıklı şiir söylemekte hem de belirlenmiş ayak- Kafiye- üzerinde atışma veya deyişme yapmaktadırlar. Bu nedenle atışma ve deyişmeler de müşâare sayılır.

Mevzuya  göre beyit bulma veya söylenen beytin son sözcüğü ile başlayan beyit bulma müşâaresi

Eski edebiyatta ortaya atılan beyte benzer beyitler bularak devam ettirmek yarışmasına da müşâare denmiştir. Bu yarışma son söylenen beytin son sözü ile başlayan beyit bularak devam ettirmek şeklinde de yapılmıştır.

Hadeden geçmiş nezaket yâl-u bal olmuş sana
Mey süzülmüş şişeden ruhsarı al olmuş sana

Dizesi “ Sana “ sözcüğü ile bittiği için diğer yarışmacı sana ile başlayan bir beyit söylemelidir.

Sana ey nur u mücessem nice teşbih edeyim
Yoğ iken vech-i şebeh taze Nihal-i çemeni

Bu defa diğeri çimeni diye başlayan bir beyit bulmalıdır. [1]

 KAYNAKÇA 

[1]  A.Talat Onay, Edebiyat Lüğati, Enderun ,1973, s. 110

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış