Müsteşrik Nedir Doğu Bilimci Oryantalist


Esa
3.06.2021

MÜSTEŞRİK: 

Osmanlıca yazılışı : Müsteşrik :  مستشرق

Müsteşrik kelimesi Arapça kökenlidir.  Arapçada doğu anlamına gelen “ şark “ sözcüğünden türemiştir.  Müsteşrik kelimesi “ istişrāḳ “ sözc,üğü ile birlikte doğu ilimleriyle uğraşan manasında türetilmiş bir kelimedir.

Müsteşrikin (Ar. çoğul eki -іn ile) Doğu bilimciler, şarkiyatçılar, müsteşrikler.

Müsteşrik sözcüğü, şarkiyatçı, Doğubilimci, oryantalist, Doğu kültürünü, sanatını ve inançlarını inceleyen ve Doğu kültürü ve sanatı hakkında yargılar üreten Batılı yazar, şair, düşünür, araştırmacı veya kurumları ifade eden bir sözcük olmaktadır.

Doğulu milletlerin tarih, din, dil, edebiyat ve kültürlerini araştırıp inceleyen Batılı bilginler. ‘Şarkiyatçı, oryantalist, doğubilimci’ kelimeleri de aynı anlamda kullanılır.     

Özellikle 19. Yy’dan sonra Batı dünyasında, Doğu kültürünü, edebiyatını, dilini, dininin, örf , adet ve geleneklerini inceleyen bir çok, şair, yazar, ressam, müzisyen ve kurumlar ortaya çıkmış bunlara müsteşrik , oryantalist, doğu bilimci gibi çeşitli adlar verilmiştir.

Piyer Loti, Friedrich Schlegel,  Geschichte der Chalifen (1850-1851) Elliot Warburton,  gibi yazarlar; Eugène Delacroix (1798-1863), Alexandre-Gabriel Decamps (1803-1860) ve Jean-Léon Gérôme gibi ressamlar ise  en önemli oryantalist ressamlardır.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış