Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Muttalib - ABDÜLMUTTALİB - ( Hz Muhammed’in Dedesi )

Ekleyen : ESA , 17 Mart 2020 Salı aaa Beğen
 
 
Muttalib -  ABDÜLMUTTALİB -  ( Hz Muhammed’in Dedesi )
 
 Osmanlıca yazılışı : Muttalip : مطّلب
 
Tam adı  Ebü'l-Hâris Abdülmuttalib b. Hâşim b. Abdimenâf b. Kusayy ‘dır. (ö. 577)[1]
 
 
Hz Muttalib Hz Muhamammed’in dedesidir. İslami kaynaklar asıl adının Şeybe olduğunu ve Yesrib’de (Medine) doğduğunu belirtirler. Babasının adının Hâşim, annesinin adının ise Selma , oduğunu ve annesinin ise  Medineli Neccâroğulları aşiretine mensup olduğunu ifade etmişlerdir.
 
Muttalib’in babası Haşim, Muttalib sekiz yaşında iken ölmüş, Muttalib annesi Selma ile Medine’de yaşarken amcası Muttalib onu alarak Mekke’ye getirmiştir. Şeybe amcası ile devenin sırtında Mekke’ye girereken Mekkeliler onu Muttalib’in getirdiği bir köle zannetmişler ve  Şeybe’ye  “ Abdü’l Muttalib demişler o yüzden adı da bu şekilde kalmıştır. [2]
 
Şeybe yani Muttalib’i amcası Muttalib büyütmüştür.  Şeybe’nin amcası Muttalib’de  kabilenin reisidir. Haşimoğulları olarak anılan bu kabilenin reisliğini yürüten Muttalib ölürken reisliği Hz Muhammed’in dedesi olan Muttalib’e devretmiştir.
 
Sağlam ve güçlü bir karaktere sahip olan Muttalib, Cürhümlülerin Mekke’den gittikten sonra kapatılarak yeri kaybolan Zemzem suyunun kuyusunu yeniden bularak bu kuyuyu mülkiyetine geçirmiş böylece Mekke’deki Kureyşlilere karşı bir üstünlük sağlamıştı.  Muttalib, müikyetine geçirdiği Zemzem suyunu hacılara dağıtmaya başlayarak büyük bir itibar ve güç de elde etmişti.
 
Rivayetlere göre Muttalib’in  ilk başlarda tek bir oğlu olmuş “ eğer on oğlum olursa  birisini kurban edeceğim diye adakta bulunmuştu. Nihayetinde beş hanımla evlenen Muttalib’in beş kadından on oğlu olmuştu.  Bu adağını yerine getirmek isteyen Muttalib oğulları arasında kura çekerek kura’dan çıkanı kurban etmek istemişti. Çektiği kurada  ise Hz Muhammed’in babası  Abdullah çıkmıştı. Bunun üzerine Muttalib, Abdullah’ı kurban etmeye kıyamadığı için onun yerine yüz deveyi kurban etti.
 
Rivayetlere göre ömrünün sonlarına doğru içkiyi bırakmış,  ahretin varlığını savunmuş, Hıra mağarasında ibadet etmiş torunu Hz Muhammed’e de çok iyi davranmıştır. Kabe’ye örtü koyan ilk kabile reisi olarak da bilinmiş, kabilesine çok adil davranmıştır.
İslami kaynaklar Kabe’yi i yıkmaya gelen Ebrehe’yi de uyardığını “ sahibinin mutlaka koruyacağını “ ifade ettiğini de yazarlar.
 
Muttalib ölürken torunu Hz Muhammed’i bakması ve büyütmesi için Ebu Talib’e emanet etmişti.  İslami kaynaklar Muttalip ölünce dükkanların günlerce kapalı kaldığını [3]Mekkelilerin onu çok sevdiğini ve dedesi Kusayr’ın mezarının yanına gömüldüğünü belirtirler.
 
 
Çerha aks oldu o dem mâh gibi
Lem'a-i meş'ale-i Muttalibî             Hâkanî
 
[1] H. AHMET SEZİKLİ, ABDÜLMUTTALİB, https://islamansiklopedisi.org.tr/abdulmuttalib
[2]  Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi
[3] H. AHMET SEZİKLİ, ABDÜLMUTTALİB, https://islamansiklopedisi.org.tr/abdulmuttalib


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...