Müzehhib Nedir


Esa
7.5.2020


Müzehhib  Nedir

 

Osmanlıca yazışlı; müzehhib : مذهب

Müzehhip sözcüğü, Arapça kökenlidir. Arapçada altınla ilgili, altından yapılma, altın renginde anlamlarına gelen [1] ( zhb ) – zeheb – kökünden gelirDolayısı ile müzehhep sözcüğü zehep, tezhip, müzehheb [2]sözcükleri ile ilgili anlamlı ve aynı kökten gelen bir sözcüktür.

Yazma kitapların süslenmesini yapan sanatçı. Yaldızcı. Yaldız yapan, , Tezhip sanatını icra eden meslek ustalarıdır. Bu süslemeler genellikle altınlı veya altın suyu ile yapılmış oldukları için bunlara altın ile süsleyen anlamında müzehhep demişlerdir.  [3]Osmanlı sarayında çalışan özel bir müzehhep teşkilatı kurulmuş bu teşkilatın en başındaki kişiye müzehheplerin başına ise mücellit veya müzehhep başı denmiştir.

Müzehhepler tezhip sanatını icra eden kimselerdir. Müzehhepler hattatların yazmış oldukları,  ferman,  berat, menşur, tuğra, kitap, levha, ser levha,  veya minyatürlü eserler ve diğer türden süslemeli yazıları varakları süsleyen kişilerdir

 

Hat, tezhip, müzehhep ile ilgili olan müzehheb tabiri ise yaldızlanmış, yaldızlı, altın sürülmüş, varak, kağıt, ferman, berat, menşu vb demektir.

 

TEZHİP VE MÜZEHHİB İLE İLGİLİ BALIKLARIMIZ

 

tezhip-hat-bezeme-cilt/tezhip-nedir-ve-turk-tezhip-sanatinin-tarihcesi/19065

tezhip-hat-bezeme-cilt/tezhip-sanatiterimleri- Serap-Cagrici/19068

turk-tezhip-sanatinin-genel-cizgileri/19015

tezhip-hat-bezeme-cilt/tezhip-turleri-ve-kullanilan-malzemeler/19069

/tezhip-hat-bezeme-cilt/meshur-hattatlarimiz-ve-ekolleri/2236

mesk-nedir-hattatlik-ve-muzikte-mesk/67402

/hattat- Şeyh-Hamdullah-ve-hattatlik-ekolu/2237

Ahmed Şemseddin Karahisârî ve Ekolü  

 


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış