Müzevvece Nedir


Esa
7.5.2020Müzevvece  Nedir

Osmanlıca yazışlı; Müzevvece:  مزوج

Müzevvece  sözcüğü Arapça kökenlidir. Arapçadaki   [zvc] kökünden gelir. Dolayısı ile çift olmak evlenmek anlamındaki “ izdivāc “, evlenilen kadın, eş, çift olandan bir teki anlamındaki zevce, tezvic  ve müzdevic  sözcükleri ile aynı kökten gelmektedir.[1]  ( bkz Müzdevic Nedir)

Müzevvec veya  müzevvece   sözcüğünün sözlüklerdeki anlamları:  Çiftleştirilmiş, tezvic edilmiş Çiftleştirilmiş, tezvic edilmiş anlamlarına gelir.

 

Müzevvece  sözcüğü  sözlük anlamlarından hareketle edebiyatta bir söz sanatını ifade eden terim bir anlam da kazanmıştır. Edebiyatta terim anlamı ile  “cümle veya mısraların iki yanında bulunan anlamları, tekrarlama sanatıdır.” [2]Akis ile benzerlikleri vardır. Akis sanatı ise bir cümlede veya bir dizede sözcüğün ya da sözcük gruplarının yerleri değiştirilerek, alt üst ederek  diğer bir mısra veya cümle yapma   söz sanatıdır. [3]

 

AKİS SANATI ÖRNEKLERİ

Mümkün değil Huda’yı bilmek de bilmemek de
Bilmek de bilmemek de mümkün değil Huda’yı 

Didem ruhunu gözler, gözler ruhunu didem
Kıblem olalı kaşın kaşın olalı kıblem


Olsun ko  Nazim ey gül, ey gül ko Nazim olsun
Her dem gülüne bülbül, bülbül gülüne her dem     ( Nazim)[4]

 

MÜZEVVECE SANATINA ÖRNEK

Ben pur olsam ol tehidir ol pur olsa ben tehi

Sagar-ı meydir bu bezm-i gamda hem-meşreb bana   Nâbî[5]


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış