Nâhid Nedir Kimdir ( Afrodit Venüs Zühre Alakası )


Esa
10.5.2020Ud Çalan Zühre ,İran minyatürü, Iskandar Horoscope’ Resim Alıntı: https://www.artytablo.com/zuhre-venus-tablo


Nâhid Nedir Kimdir ( Afrodit Venüs Zühre Alakası )

Osmanlıca yazılışı Nahit : ناهید

Nahid kelimesi Farsça ‘da Zühre ile eş anlamlı olan bir sözcüktür.  Sözlüklerdeki anlamları: Venüs (Zühre) gezegeni. Yeni yetişen kız. [1]Çoban Yıldızı, Venüs  gezegeni, Güneş'e olan uzaklık sırasında ikinci gelen büyük gezegen. Merkür'den sonra Güneş'e en yakın olan gezegen. Venüs,  Çulpan, Çolpan[2] şekillerindedir.

Sözlüklerdeki anlamları dahi sözcüğün  Afrodit-Aprodite ve Venus-ile irtibatını ortaya koymaktadır. Afrodit-Aprodite - , Yunan;   Venus- ise Roma mitolojilerinde , aşk, güzellik bedeni zevk, eğlence ve müzik ile ilgili bir tanrıçadır. Afrodit-Aprodite ve Venüsün İran ve Ön Asya kültürlerindeki işlevsel ve tasvirsel karşılığı ise Farsça’da Nahid ve Zühre, Türkçede ise, Çobanyıldızı, seher yıldızı, Çulpan veya Çolpandır.

 İşlev ve özellik olarak düşündüğümüz zaman  Sümer, Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarına  kadar uzanan  Sümerlerde İnanna, Akadlarda İştar,  Romalılarda Venüs,  son dönem ön Asya uygarlıklarında ise Zühre( Nahid, Çobanyıldızı ) olarak karşımıza çıkar.[3]( bkz afrodit-aprodite-venus-kimdir/68320)  Kültürler arası etkileşimler nedeni ile işlevi değişmeyen  ama sözcük olarak kütlüden kültüre değişen

Venüs , Aprodite, Zühre veya Nahid aşk kadınlarını temsil eder. Eğlenceden, zevkten, şehvetten, müzikten hoşlanan bir karakterdir. [4]Gezeğen olarak da saz çalan, eğlenmeyi seven, geceleri Ay’dan sonra en parlak cisim olan, sevgilileri ile buluşmaya giden âşıkların yollarını aydınlatan bir yıldızdır.  ( gezegen) ( Çoban yıldızı, seher yıldızı, Zühre yıldızıdır)

Alsa eline meclis-i mey içre yâr def

Ney nâle eglese aña gögsin kakar def    Ravzi [5]

Şafak sanma  giymiş al eteklik çeng-i Nahid
Oyunlar gösterir devr-i kamer hükmünce bâlâda     Sünbülzade Vehbi

Nahid ve Zühre doğu  efsanelerinde  saz çalan, aşıkların yolunu aydınlatan, güzelliğin sevgilisinin yolunu bekleyen, raks eden, def çalan bir aşk kadını olarak tasavvur edilir. İran minyatürlerinde Nahid veya Zühre yukarıda özelliklerini sıraladığımız şekilde elinde sazı ile sevgilisini bekleyen güzel bir kadın olarak resmedilir. Venüs, gökyüzünde geceleri Ay’dan sonra en parlak yıldız olması ile de önemlidir.

Nahid veya Zühre , divan edebiyatında yukarıdaki özellikleri ile karşımıza çıkar. Eğlenceye iştirak eden, raks eden, def çalan, saz çalan sevgili Ay yüzlü olarak düşünüldüğünden sevgilinin yanında sönük kalan  kişileştirilmiş bir varlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Resim Alıntı: https://www.artytablo.com/zuhre-venus-tablo


DİVAN ŞİİRİNDE NAHİD- ZÜHRE 

Def tutar ay ile gün dem-be dem âhengümüze

Zühre rakkâs olursa yaraşur çengümüze    Revani [6]


Görindi gökde zühre-i zehrâ vü mihr ü mâh (600/1)

Sini koyup gözüm birine itmedi nigâh     Ahmedi [7]


Bakmasa yıllarca Nahid'in yüzüne gam yemez

Ayda bir kez hal-i ruhsarın goren mehruların   Bakî

 

KONU İLE İLGİLİ LİNKLERİMİZ

 esref-bey-ile-zuhre-han-hikayesinde-astrolojik-unsurlar/54434

esref-bey-ile-zuhre-han-destaninin-tur-ozellikleri-secenekleri-sanatsal-usluplari-ve-epik-tanimlama/6638

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış