Nâzım Nedir Şair Vezinli Söz Söyleyen


 

 

Nâzım Nedir Şair Vezinli Söz Söyleyen

Osmanlıca yazılışı: nâzım :  ناظم

Arapça yazılışı: Nâzım : نَاظِمْ / نَظِمْ

Osmanlıca sözlüklerde Nâzım sözcüğünün anlamları: Nizamlayan, nazmeden, manzume yazan, düzenleyen, tertipli ve vezinli söz söyleyen,  en mükemmel şekilde düzenleyen, tanzim eden anlamlarındadır. Sözcük “Her şeyi en mükemmel şekilde düzenleyen, tanzim eden[1]anlamı ile Allah’ı da ifade etmiş olur.

Nâzım sözcüğü TDK Sözlüklerinde de düzene koyan, düzenleyen, koşuk yazan yani şiir yazan kimse, şeklinde tarif edilir.

Şu halde nâzım; vezinli, kâfiyeli, tertipli, düzenli nazmeden kişilere denmektedir.  Bu tariften hareketle nâzım ile şair eş anlamlı gibi görülse de her şair nâzmeden kişi değildir. Bir şairin nâzım sayılabilmesi için vezinli, kâfiyeli, tertipli, düzenli şiir yazabilmesi gerekir. Bu tariflere göre “her nâzım bir şairdir. Fakat her şair nâzım değildir”. [2]

Şu halde eski edebiyatçıların anlayışına göre serbest şiir tarzında yazan şairler, ölçüsüz, kafiyesiz, düzensiz, tertipsiz şiirler yazdıkları için nâzım, nâzm eden sayılmazlar. Başka bir deyişle onlar şair olsa bile nâzım sayılmazlar.

KAYNAKÇA 

  • [1]https://www.luggat.com/nazım /
  • [2] Tahir’ül Mevlevi, Edebiyat Lüğati, Enderun, 1973, İstanbul

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış