Nezr ( Adak Nedir)


Esa
20.7.2020


 

Nezr :

 

Nezr :  نذر

 

Nezr: Arapça kökenlidir.  Osmanlıcaya ve dilimize de oradan gelmiştir.

Sözlüklerdeki anlamları: Suâlde ısrar etmek. Az miktar, azlık.  Adak.

 Türkçede daha ziyade adak, anlamı ile kullanılır.

Nezr etmek ise adak adamak anlamına gelir. Bu yüzden nezr veya adak, bir dileğin yerine gelmesi, bir isteğin gerçekleşmesi, korkulan bir durumun olmaması akabinde karşılığında bir hayvan kesmek veya farz yada vacip olan bir ibadeti yerine getirmek şeklinde Allah’a söz verilmesidir.  

Dini eserlerde nezr veya adak şu şekilde açıklanır:  “ Bir kişinin dini açıdan yükümlü olmadığı halde ibadet cinsinden bir şeyi kendisi için vacip kılmasıdır “ “Kişinin sorumlu olmadığı halde farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah Teâla’ya söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır “

 

Kuran’ı kerimde ise verilen sözlerin tutulması emredilmiş, bir musibetten kurtulmak için Allah’a verilen sözlerin tutulması makbul hatta farz kabul edilmiştir.

Adak adama , adak kesme, adak ile ilgili halk kültürümüzde sayısız anane, gelenek görenek vb  vardır.  Adak adamak  bir kurban kesmek şeklinde olabildiği gibi, oruç tutmak, perhiz yapmak, bir fakiri doyurmak, isteğe kavuşuluncaya kadar zevk ve eğlenceleri kısıtlamak şekillerinde de olabilmektedir. 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış