Niçin Başaçık Dua Edilir Başaçık yapılan Dualar


Esa
23.07.2020

 

 

Niçin Başaçık Dua Edilir. Başaçık yapılan Dualar

Bazı duaların baş açıkken yapıldığında kabul edileceğine dair bazı inançlar da vardır.  Bilindiği gibi İslamiyete kadınların başını açması, saçlarını göstermesi haram kabul edilmiştir. Hatta eski devirlerde erkeklerin de başları açık gezmeleri, börk, başlık, bere, takke, kavuk vb takmadan gezmeleri ayıp kabul edilirdi. Erkeklerin dahi başlıksız ve börksüz dolaşmasının ayıp kabul edilmesi, kadın veya erkek, dua ederken başları kapalı dua edilmeli gibi bir alışkanlık yaratmıştı. 

Fakat bu inançlara rağmen bazı duaların başı açık yapıldığı zaman daha makbul olacağına dair inançlar da gelişmişti. Örneğin "yağmur duası" baş açıkken yapılan dualardan biriydi. Yağmur duasının başı açık olarak yapılması daha makbul sayılmıştır. Ayrıca zulüm görenlerin de ilençlerinin kabul edilmesi için başı açık dua etmeleri gerektiği düşüncesi doğmuştu. . A. T. Onay'ın bildirdiğine göre" borcunu inkâr edene de alacaklının başı açık beddua ettiği bildirilmektedir.[1]

Şu halde, yağmur duası ile yağmur talep edenler, yağmurun yağması için başı açık dua ediyorlardı. Zulmedenlere ve borcunu inkar edenlere başı açık olarak beddua edilince, bedduanın kabul edileceği düşüncesi hâkimdi.

Ayrıca başı açık yapılan duaların  yüksek ses ile edilmesi gerektiği düşüncesi veya âdeti de vardı.
Bu itikatlar divan şiirinde de yer almış, divan şairleri bu gelenekleri değişik vesilelerle ile  kullanmışlardır. 

Ne için başı açar el getirir  serv ü çenar
Ki dua eyleyeler kadd- i hıramanın içün        Şeyhi

Nice bir örtülü kılam  niyazım ol saneme
Bir  kere baş açuben  aşikare yalvaralum    Ahmet Paşa

Eski devirlerde erkeklerin dahi İşret meclisinde bile başlarını açması  ayıp kabul ediliyordu. Nitekim bu gelenekler ve kaideler Atatürk’ün şapka inkılâbına kadar devam etmişti.

Devr el vermiş iken yürüt ayağı saki
Baş açık  nuş idelim  nem ile nengi suya sal.     Necati


KAYNAKÇA

[1]   A. Talat Onay, Eski Edebiyatta Mazmunlar, MEB Yayınları,  İst. 1996, shf 131

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


5 Yorum
23.07.2020 - 17:04
Evet kadın başı açık dua da eder Kur’an’ı Kerim’de okuyabilir. Çünkü bunu yasaklayan hiçbir delil yoktur. Birde Allah (Azze ve Celle) şöyle buyuruyor“ Onlar, ayakta dururken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar…” Âl-i İmran: 191

23.07.2020 - 17:06
Erkeklerin yanında başı açık durması caiz değildir.Müslüman bir kadın kendisine dinen yabancı olan erkeklerin yanında ve bir de namaz kılacağı zaman başını örter. Kadınların arasında veya evde kocasının, çocuklarının, babasının, kayınpederinin, erkek kardeşlerinin ve yeğenlerinin yanında başını örtmek zorunda değildir. Allah Teâlâ Nûr Suresinin 31. aye­tinde şöyle buyurmuştur: “Mümin kadınlara söyle, gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

Esa
24.07.2020 - 12:42
Yorumlarınız dini açıdan da yazıyı tamamlayan, yazının eksiklerini gideren ilave notlar olmuş. Bu yüzden de yazının kıymetini arttıran, yazıyı tamamlayan değerli bir yardım kıymetindedir. Katkı için de teşekkür ediyoruz.

24.07.2020 - 20:58
Rica ederim kardeşim,selamlarımla.

30.07.2020 - 02:18
İnanç ve kültür birikimi genellikle birbirine karıştırılıyor. Bugün bile dilek ağacına çaput asılıyor eski şaman inancının kültüre yerleşerek yaşaması gibi bazı arap adetleride sanki dinde varmış gibi gösterilerek arap kültürü inanç gibi sunuluyor maalesef.Unutmayalım ki Hz Muhammed S.a.v Kabeye kadınların girmesi yasakken omuzlarında kızını taşıyarak kabeye girmiştir. Ve bu eylem arap kültürü ile inancın keskin ayrımıdır fakat hala arap kültüründe kadının islamiyetteki değeri yoktur.