Opera-Bale Nedir


Esa
16.06.2021

 

Opera-Bale

 

Fransızca: opera ballet

Sahne için hazırlanana müzikli ve baleli tiyatro türüdür.

Bu oyun türü, 17 yy da Fransa’da şekillenmiş, Fransız ihtilalına kadar gelişimini tamamlamıştır. Başlangıçta “ ballet heroquıe “ yani “kahramanlık balesi “ adı ile şekillenen bu oyun türü müzik insanları tarafından opera- bale adı ile anılır.

Saray balesi ve lirik trajedilerin özelliklerinden geliştirilen bu oyun türü, üç veya beş perdelik bir oyun olarak şekillenmiştir. Bu oyunun özelliği başlangıçta ortaya konulan ana bir konu ile ilişkili ayrı ayrı bölümlerden oluşur. Her perdede bir giriş bölümü bulunur ve her perdede başlangıçta ana konu ile ilişkili ayrı bir öykü bulunur.

 

Türkiye’de de opera ve baleyi sevdirmek ve tanıtmak amaçl Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü,   oluşturulmuştur. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun’da il müdürlükleri bulunur.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün amacı, opera, bale ve müzik sanatlarını halka tanıtmak opera, operet, bale temsilleri ile konserler vermek, yurt içi ve yurt dışı turneler ile millî ve milletler arası festivaller düzenlemektir.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış