ORATORYO NEDİR


Esa
17.06.2021

 

ORATORYO:

 

Latince : Oratorium

İtalyanca : Oratorio

Latince “ küçükcapella” anlamındaki oratorium sözcüğünden gelmektedir. Türkçeye oratoryo şeklinde geçmiştir.

Oratoryo, TDK  sözlüklerinde şu şekilde tarif edilir. “Solo sesler, koro ve orkestra için yazılmış, oyun ögesi bulunmayan, kutsal nitelikte müzik eseri” Kutsal konuları işleyen, oyun öğesi bulunmayan, sololar, koro ve çalgılar için bestelenmiş, temsil edilmek için hazırlanmamış olan, genellikle dini ve ayinsel temalar içeren müzik türüdür.

Oratoryonun kökeni Aziz Flippo Neri’ye dayanır. Bu aziz öğrencilerine verdiği dersler ve ruh eğitimi seansları için lauda adı verilen dini temalı kitaplardan esinlenerek oluşturulmuştur.  İlk kez İtalya’da ortaya çıkmış ve oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Oratoryo kelimesi ilk kez 1640 yılında kullanılmıştır.

 

Oratoryo bir sahne sanatı olmasına karşın sahne düzeni ve kostümden bağımsız olarak yapılan bir seslendirme unsuru olmasıdır. Oratoryo, bir koro ve koro içinde solo icralar da taşıyan ses sanatçıları ve orkestra eşliğinde uzun bir metin üzerinde icra edilen bir müzikaldir.

 

Türkiye’de en tanınmış örnekleri Nevit Kodallı’nın Atatürk , Adnan Saygun’un Yunus Emre, Fazıl Say’ın Nazım Hikmet Oratoryosudur.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış