Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

BİR TASAVVUF MEKTEBİ: SOMUNCU BABA DERGİSİ

Günün Yazısı
Ekleyen : M. Nihat Malkoç , 18 Ağustos 2019 Pazar aaa Beğen
 
                                                                                  M. NİHAT MALKOÇ
 
Dergiler her ay yolunu hasretle beklediğimiz yayın organlarıdır. Gerçi haftalık, iki haftalık, iki aylık, üç aylık dönemlerle yayınlananları da vardır. Fakat en yaygın olanları aylık yayınlananlardır. Çoğunlukla yatmadan evvel elimize alır, uykuya vesile yaparız onları. Bir bakıp atmalık olanları olduğu gibi ömür boyu saklamalık olanları da vardır. Magazin ve haber dergileri bir bakıp atılan dergilerdir. Dinî ve edebî dergilerin çoğu arşivlenecek türdendir.
 
Arşivlenmeyi hak eden dergilerden biri olan Somuncu Baba Dergisi hakkında malumat vereceğim bu yazımda… Uzun yıllardan beri adresime gelen dergilerden biridir Somuncu Baba… Onlarca şiirim bu derginin sayfalarında yer bulmuştur. Sağ olsunlar hiç aksatmadan gönderirler adresime. Ay boyunca elimden düşmez bu güzel dergi… Okuyup bitirince de kütüphanemin, dergilere ayırdığım köşesinde ilgilisi tarafından okunmayı bekler.
 
Cemil Meriç;  “Dergi, hür tefekkürün kalesidir. Düşüncenin yankısı; bir zekâlar topluluğunun ortak eseridir.” derken dergilerin çok sesliliğine ve farklı renkleri içerdiğine vurgu yapar. Belki de farklı kalemlerden çıktıkları için, kitaplara göre daha kolay okunurlar.
 
Somuncu Baba, ömrünü Allah yolunda harcamış bir mutasavvıf… O, hakkı ve hakikati kuşanmış, çileye talip bir Allah dostu… Bu isimle bir dergi yayınlanıyor Malatya’nın Darende ilçesinde… Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından 17 yıldan beri yayınlanan Somuncu Baba Dergisi, Haziran 2010’da 116. sayısına ulaşmış… Ülkemizin dergi mezarlığına döndüğü bir zamanda böyle bir ilim-kültür-edebiyat dergisinin Anadolu’da bu kadar uzun soluklu yayınlanması doğrusu nadirattandır. Öncelikle bu güzel derginin bu kadar uzun süre yayınlanmasını, kalpleri maneviyatla aydınlatmasını sağlayan Genel Yayın Yönetmeni Sebahaddin Ateş’e,Yazı İşleri Müdürü Hulusi Yayla’ya ve  Yayın Editörü Musa Tektaş’a kalbi teşekkürlerimizi sunarız. Onlar bu derginin gizli kahramanlarıdır.
 
Zakkumların uluorta, destursuzca boy attığı bu çağda Somuncu Baba Dergisi gönül bahçemizin gülüdür. Karanlıkla çepeçevre kuşatılmak istenen kalplerimiz onun saçtığı ışıkla aydınlanıyor. Onun nurlu oluklarından akan ab-ı hayat damlacıkları  çölleşen yüreklerimizi yeşertiyor; kuruyan dudaklarımıza hayat bahşediyor. Onun sıcaklığı, yaz ortasında zemheriyi yaşamaya mahkum edilen yüreklerimizi ısıtıyor. Somuncu Baba Dergisi, hakikat yolundan uzaklaştırılan ruhumuza  manevi kılavuzluk ediyor. O, gaflet pasıyla kirlenen gönüllerimizi cilalıyor. Onun görsel zenginliği gözlerimizi, muhteva zenginliği gönüllerimizi besliyor.
 
Somuncu Baba Dergisi’nin maneviyat iksiriyle beslenen keskin kalemleri, Horasan erenlerinin 12. asırda yaptığını ahir zamanda büyük bir aşkla ve şevkle yapıyor. Somuncu Baba Dergisi bir bakmalık ömrü olan, onlarca işe yaramaz moda dergisinin kirlettiği kitapçı raflarını ışığıyla aydınlatıyor. Bu güzide dergi , gençliği zehirleyen bir çok derginin zihinlere enjekte  ettiği manevî zehre panzehir oluyor. Somuncu Baba Dergisi’nin birbirinden güzel sayfalarını okudukça hoşgörü ve sevgi  göğünde sonsuzluğa  kanat çırpıyorum.
 
Haziran 1994’te, üç aylık olarak yayınlanmaya başlayan Somuncu Baba Dergisi, 2000 yılının Ocak ayından itibaren iki aylık periyotlarla yayın hayatına devam etmiştir. Haziran 2005 tarihinden itibaren aylık olarak yayınlanmaktadır. Dergi 16 senedir okuyucuyu besliyor.
Somuncu Baba Dergisi, yolunu gözlediğim dergilerin başında geliyor. İşim ne kadar acele olsa da onun maneviyat kokan sayfalarını karıştırmadan başka işe bulaşmıyorum. Dergideki birbirinden güzel yazı ve şiirler beni bir mıknatıs gibi kendine çekiyor.  Bu dergiyi okuyunca ruhum hakiki mecrasını bularak manevî huzura kavuşuyor. Ruhumdaki açlığı bu dergideki fikir kırıntılarıyla gideriyorum. Tasavvufun uçsuz bucaksız derinliğinde manevî yitiğimi buluyorum. Mahzun gönül kuşum pır pır ederek havalanıyor yürek semalarından…
 
Akademisyenlerin halkla bütünleştiği Somuncu Baba Dergisi’nin büyük bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Büyük zorluklara göğüs gererek bu dergiyi yayınlayanlardan Allah razı olsun. Onların bu büyük hizmetleri sayesinde bu çağın manevi kirlerinden arınacağız.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...