Ders verici bir Japon eğitimi


14.5.2019
Japonya’da çocuklara ilkokulda pek çok “insani” ders verirler ( biz gerek görmeyiz çünkü biz zaten her şeyi biliyoruz deriz.) çünkü insan olmanın da öğretilmesi gerektiğinin bilincindeler.
Derslerden biri toplu iğne dersidir:
Sınıfta çocuklara toplu iğne dağıtırlar ve herkese işaret parmağını masaya koy derle ve o toplu iğneyi ucuna batır. Çocuklar saf saf yapar, bazıların canı yanar, bazıları ağlar, bazları bağırır. Öğretmen döner ve der “ canınız yandı demi? Ben de çok üzüldüm, ama bilin ki herkesin canı var, her hayvanın bitkinin canı var, bu yüzden kimsenin canını yakmayın”.
Diğer ders patates dersidir:
Öğrencilere ilk okulda sevmedikleri veya nefret ettikleri kişilerin listesini yapmalarını isterler. Kimisi 3 kimisi 5 kimisi 10 kişi yazar. Sonra çocuklar yarın derse listenizdeki sayı kadar patates getirin derler ve öğrenciler uyar. Öğretmen bu patateslerle bir hafta boyunca gelip gideceksiniz der. Tabi sırtında 10 patates taşın çocuklarda sırt ağrısı başlar, pek çok öğrenci sıkıntı yaşar. Öğretmen bir hafta sonra der ki “evet, yoruldunuz demi? Kişi kin ve nefret taşıdığını bu patatesler gibidir, derdi de zahmeti de sizindir. O yüzden siz siz olun kimseye kin ve nefret beslemeyin ki yüreğiniz ferah olsun.”
Bunun gibi onlarca ders var ama ders almak isteyenler için. Önyargılar ile gözleri kararmışlara Einstein’ın dediği gibi atom bombası bile yetmez.
Ben bir ülkeyi ülke yapan yolları ve köprüleri değildir, insan kalitesidir dediğimde bana buradan kızanlar olmuştu, bugün herkes senelerce “insani değerler” ve “insan merkezli” görüşlerimin ne denli yerli olduğunu fark edilmesini dilerim. 
Keşke yaya gitsek ama pahalı köprülerde kan dökülmese,
Keşke küçük evlerde otursak, ama insanlar ayrışmasa,
Keşke fakir olsak, ama görgüsüz olmasak.
Keşke yoksul olsak, ama mağrur olmasak.
Zira ben insanlığımdan taviz vereceksem, hiçbir kalkınma bana göre değildir.
anooshirvan miandji
 
 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


4 Yorum
14.05.2019 - 13:13
Büyükler okumalı, küçüklere anlatmalı

15.05.2019 - 09:58
Güzel dersler Japonlardan tüm insanlara... Keşke otuz kırk katlı gökdelenlerde oturmasa idik de eskisi iki katlı üç katlı evlerde otursaydık yine eski komşuluklar eski muhabbetler saklı kalsaydı... Keşke çocuklarımız bu kadar bilgisayarların cep telefonlarının esiri olmasaydı da haftada bir iki gün evlerde bilgisayar televizyon açmayıp aile bireyleri sohbet etseydik... Keşke denecek çok şey var.... Kutlarım Hocam...

15.05.2019 - 14:27
Çok güzelll, İnsanlık,görgü kuralları,sevgi,saygı,mutlu olmanın minik ip uçları...Keşke matematik,ingilizce öğrenmekten önce bunları öğrenseydik..Birbirimize tahammülümüz yok,dedikodudan,önyargılardan uzaklaşırdık.Mutlu bir birey olabilirdik belki hepimiz

15.05.2019 - 22:15
Hocam düşüncenize baştan sona katılıyorum. Fakat manevi değer ve yargılarımız için teknoloji veya gelişmişlik engel olmamalı. Zira Japonların malûm teknoloji deki yerleri. Hem üst seviyedeler teknoloji de ayrıca bı o kadarda örf ve adetlerine bağlılar. Her ikisi de bir arada oluyorsa, hani bilmiyorum da acaba diyorum biz yanlışı yanlış yerde mi arıyoruz? Saygılarımla