Ödüllü Şiir Yarışmasına Katıl (YENİ)

Tabu Ve Totem

Ekleyen : Bayram Kaya , 09 Mayıs 2012 Çarşamba aaa Beğen 1

bu eser 03.08.2013 tarihinde haftanın yazısı seçilmiştir.
Tabu Ve Totem

Tabu ve totem birbirine bağıntılı iki kavramdırlar. Biri diğerini; diğeri de öbürünü, gölge ve eşlenir anlama olacakla yansıtırlar. Totemi, tabu ile anlarsınız. Tabuyu da, totemle kavrarsınız. İki sözcük birlikte ve birbirini tamamlayışla ancak bir vücudu mücessem (somut vücut bulma) olurlar.

Neredeyse bir sövgü sözcükleri olur denli kullanılan iki sözcüktürler. Oysa bu iki sözcük; bir yemek kadar besleyici bir şifa ve bir zehirli yemek kadar da öldürücü olabilen bir kullanımdırlar. İnsanlığın adını telaffuz etmeden ortaya koyup yararlandıkları, etrafında sosyal ve toplumsal sistemleri çevrimledikleri çok etkili bir keşifti kullanımdırlar.

İnsanların bir yere, bir kümeye aitlik olan uyrukluğunu (tabiyetini), tabu ve totem olurlarla anlamıştırlar. Ve bu iki sözcükle insanlar tabiyetlerini, edimsel tutumlarını ve zorunluluklarına dek kodlarını, tabu ve toteme dek öznel anlamanın diline çevirmişlerdir. Bu kodlar, özellikle de sosyal insanın, adeta bir eylemler dizgesi yazılımı olmuşturlar.

İnsanlar bu yazılımın içeriğine göre dizayn olan düşünme kalıplarıyla dış etkileri ve dış dünyayı anlamışlardır. Yine bu iki kalıp bir anlama anlatım sınırlılıklığı olacakla da insanların dış dünyayı anlayamama gibi bir öznelci engeli de olmuşturlar. Yine tabuları öğrenme rahatlığı, bizi tembelliğe de alıştırmaktadır.

Yine insanlar, dış dünyanın yorumlanmasına dek aktarımlarını bu tabu ve totem kodları üzerinden gerçekleştirmiştirler. İnsanlar her tür sosyo toplumsa olurlu değişmeleri ve yeni olanların kabulünü, bu totem ve tabucu sembolizminden hareketle olan simgesel anlatımlarıyla anlayabilmiştirler.

Ortaya koydukları totem ve tabu zaman zeminine dek düzlemin içini doldurdukları tecrübe ve mana anlamları, ellerinde bir sihirli deyneğe dönüşmüştür. Tabu ve totemin öznel ve nesnel düzenli organizelikleri de; bir yapı kazanımı olacakla giderek kurmlaşmıştırlar.


Eğer tabu deneyden önce bilmenin (öğretilmenin, kendisine söylenmenin ve bu gözetilmenin) bu budur deme nedenselliğiyse; totem de, o yasak ya da kabul edilen tabuyu açıklayan, yorumlayan ve size söyleyip öğretendir. Totem bilir. Ve tabuyu sizin için bilinir hale getiren görünmez bir ruhtur. Totem sonradan da bu ruhların bedenlendiği kalıp olmuştur.

Deneyden önce olmak, burada bizden önceki ataların deneyi olmakla eş anlamlı bir aktarımdır. Söz gelimi siyanürü ne gördüm, ne bilirim, ne de tecrübe ettim.

Ama bunun insanları öldürdüğünü bilirim. Bu yaşıma kadar ne karşılaştım ne de tecrübesi bende oluştu. Bu bilgi bana deneyden önce bilip görmediğim bir şeyin özelliği olacakla söylenmiştir. Bu söylenenler dokunulmaz, karşı konulmaz olup yasaktan ya da olumundan bir bilgilenmedir. İşin tuhafı önüme siyanür koysanız neye benzediğini de bilmiyorum.

Ama varsayalım ki tadıyla görünüşüyle leblebi tozuna benziyor olsun. Belki leblebi tozu diye onu avuç avuç yiyeceğim. İşte şimdilik siyanürü zehir diye bilmem, benim için tabudur. Bunu bana söyleyen, bu söylemin açık anlatımı ve biliri olan güvenilirlik te, bilim totemidir. Totem deneyin yerini almıştır. Tabu da deney sonucudur.

Fakat siyanürün renk, koku tad gibi özellikleri de bana söylenirse; önüme konan şeyin izlenimse çağrıştırıcılarıyla, hiç değilse siyanür olabileceği kuşkusunu ve bu kuşkunun emin olunmasını, tutumunu taşırım.

Bilimin bu kanıya vardığı uygulayım ve tecrübeleri ben, bilip yaşamadığımdan; esasen bilimin çoğu deney ve uygulamalarını kişi olarak yaşayamayacağımdan, bilimin öğretisi benim için bir tabudur. Tabuları günümüzde, bilim totemi söyler. Doğru ya da yanlış. Ne çıkarsa bahtınıza. Tabu olmadan totem, totem olmadan da tabu olmaz. Daha söylenecek çok şey var. Ancak bir konu açarı olurla bu kadarsı yeterlidir.

Bu Yazı, tabu ve totem yazı dizimin ön girişidir.Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...