Damlataş Mağarası


21.12.2013


Damlataş Mağarası


Damlataş Mağarası, Antalya 'nın  ALANYA ilçesinde deniz kıyısında, Alanya kent merkezindeki tarihi yarımadanın batısında, Alanya da görülmeye değer doğa harikalarının en başında bulunan bu mağara Alanya şehir merkezi içinde ve merkeze 3 km uzaklıktadır.  Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin İ.Ö. 20.000-15.000 yılları arasında meydana geldiği sanılmaktadır.[1] Damlataş Mağarası Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır.

MAĞARANIN BULUNUŞU

Damlataş Mağarası, 1948 yılında, Alanya limanı için taş çıkarmak için müteahhitler tarafından yapılan çalışmalar ve atılan dinamit sonucunda tesadüfen bulunmuştur. “ Patlama sonrasında açılan delikten lüks lambalarıma içeri girenler gördükleri güzelliklerden hayrete düşüp açılan deliği hemen kapatırlar dinamitleme İşini de başka tarafa kaydırırlar.” [2]Taş çıkarmak için yapılan çalışmalar esansında ortaya çıkan mağaranın güzelliği keşfedildikten sonra mağara koruma altına alınmış, mağara hakkında araştırmalara başlanmıştır. Mağaranın bulunması sonrasında Galip Dere ile o yıllardaki Alanya Milletvekili Ahmet Tokuş, konuyla ilgilenmiş bütün ilgilileri göreve davet ederek mağaranın Türkiye’ye tanıtılması açısından yoğun gayret sarf etmiştir. [3]

Göz kamaştırıcı sütunları, renkli sarkıt ve dikitleri, muhteşem iç ışıklandırması ile gerçekten de bir doğa harikası olan Damlata Mağarası Alanya’nın en görmeye değer yerlerinden biridir.

ALANYA’NIN TURİZM MERKEZİ OLMASINDA DAMLATAŞ MAĞARASININ ROLÜ

Alanya'da Damlataş Mağarasının astım hastalarına iyi geldiği haberiyle mağaraya ziyaretçi akını başlamıştır. Yapılan anonslar ve reklamlar sonrasında Alanya’nın insanlarla dolup taşmaya başlaması ile herkes evlerini misafir hane gibi kullanmaya başlar.  “İki evi olanında evinin birisini otel yaparak Alanya turizminin ilk temel taşlarını atmış oldular”  Dr. Hüseyin Sipahioğlu’nun  (Nesibe Gevher Tıp Fakültesi emekli Dekanı Prof. Dr.)  demeçleri ve çalışmaları sonucunda mağaranın astım hastalarına çok iyi geldiği duyurulmuş, bu duyurular yurtdışına kadar da ulaşmıştır. Bunun üzerine Alanya’ yurtdışından da astım hastalarının tedavi amaçlı olarak geldikleri bir merkez haline dönüşmeye başlar. [4]

 Jeologlara göre Mağara birinci çağın altıncı ve sonuncu dönemlerinde oluşmuştur. Yapılan incelemeler sonrasında mağaranın on-on beş bin senede oluştuğu, Alanya’nın çok yağmur alan bir bölge olması sebebiyle de mağaranın oluşumuna neden olduğu düşünülmektedir.  Yağmurlardaki gaz, karbonikli suların mağaradaki kireç taşlarını erittiği,  kalker ve kireç taşından oluşan mağara alanında zamanla boşluklar meydanda geldiği, erimeler devam ederken sızan damlacıkların donarak sarkıtları oluşturmuştur. [5] Damlaların düştüğü yerlerde de sürekli donarak üst üste oluşan yığılmalar nedeniyle dikitler meydana gelmiş, toprağın ve minerallerin değişik olmaları ile de farklı renklerde sarkıtlar ve dikitler oluşmuştur.

Mağaradaki, sarkıtlardan suların damlamaya devam etmesi nedeniyle mağaraya Damlataş adı verilmiştir. . Günümüzde de turizm açısından oldukça popüler olan mağaranın içi çeşitli renklerden oluşan çok güzel bir ışıklandırma ile muhteşem bir görünüme büründürülmüştür. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Antalya Damlataş Mağarasının yılda 50. 000 kişi tarafından ziyaret edildiği söylenmektedir.

MAĞRANIN ŞEKİL ÖZELLİKLERİ

Mağara, 45-50m uzunluğunda bir geçit, 13-14m çapında ve 15m yüksekliğinde silindirik bir boşluktan meydana gelir.  Mağaranın giriş kısmında 50 metrelik bir geçit vardır. Yüksekliği 15 metreyi bulan geçitten sonra silindirik bir boşluk başlamaktadır. Mağaranın içinde binlerce senede oluşan sütunlar da vardır. . Mağaranın içindeki boşluk iki kat halindedir.  Mağaranın iç ısısı ise yaz-kış 22,3 °C olarak ölçülmüştür. [6] Mağara boşluğunun, 180-200m2 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Mağaranın havasında bol miktarda asit karbonik olduğu tespit edilmiştir.  Mağara etrafındaki kalınlığın 10m’yi bulduğu için çökme ihtimali yoktur.

Mağara yatay mağara tipindedir. Çok sayıda sarkıt ve dikitin eşsiz bir görüntü verdiği mağara içerisinde normalden 8-10 misli fazla karbondioksit gazının bulunması, yüksek ölçüde nem, düşük ısı ve radyoaktif olması nedenleriyle mağara astım hastaları için son derece yararlıdır.[7] Damlataş Mağarasına astım tedavisi için gelen hastaların, “bir doktordan mağaraya girmesinde bir sakınca olmadığına dair rapor alarak, mağaranın ilgili memuruna başvurması gerekmektedir.” Mağarada Doktor kontrolünde 21 günlük tedavi kürü uygulayan hastalar da vardır. Doktorlar mağara ziyaretlerini reçetelere eklemekte[8] ve mağara belli saatler arasında sadece reçeteli hastalar için açık kalmaktadır.

Mağaraya giriş ücretlidir. Çevresinde küçük bir çarşı vardır, önü ise plajdır.

DAMLATAŞ PLAJI

Alanya kent merkezinde olan tarihi yarımadanın batısında, Damlataş Mağarası’nın önündeki kıyıda ve Mavi Bayraklıdır. Deniz dibi ve plajı kumdur. Kumsal sırtını yarımadanın eteklerine dayamıştır. Plajın yarımadaya doğru uzanan ve iri taşlardan oluşan küçük koyu Kleopatra adıyla anılır. Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra Akdeniz’de çıktığı bir sefer sırasında Alanya’ya uğramış ve bu koyda denize girmiştir. Kleopatra Koyu’nun özelliği suyunun berraklığıdır. Uzun bir yüzme parkuru arayanlar kıyı boyunca yarımadanın altındaki Fosforlu Mağara’ya gidilebilir. Deniz gözlüğü ile yüzüldüğünde balıkları ve deniz dibinin doğal güzelliklerini seyretmek söz konusudur. Plaja girişler ücretsiz, şezlong, plaj şemsiyesi gibi hizmetler ise ücretlidir. 


KAYNAKÇA 


  • [1] https://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,10338/damlatas-magarasi---antalya.html
  • [2]alanya.tv/tr/Do%C4%9FalG%C3%BCzellikler/Ma%C4%9Faralar/Damlata%C5%9FMa%C4%9Faras%C
  • [3]alanya.tv/tr/Do%C4%9FalG%C3%BCzellikler/Ma%C4%9Faralar/Damlata%C5%9FMa%C4%9Faras%C
  • [4] Haşim Yetkin "Alanya; Dünden Bugüne Alanyada Yaşam"
  • [5] https://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,10338/damlatas-magarasi---antalya.html
  • [6] r.wikipedia.org/wiki/Damlataş_Mağarası
  • [7] r.wikipedia.org/wiki/Damlataş_Mağarası
  • [8] https://sunsearch.info/turkiye/alanya/gezi-bilgi/damlatas/

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış