OKUMAK, OKUDUĞUNU ANLAMAK VE YORUMLAMAK


15.2.2017
Yazıyoruz, okuyoruz. Hatta birçoğumuz sadece yazmakla meşgulüz. Tabii bu sözlerim çeşitli platformlarda yazanlar için. Yazmak elbette güzel ve yararlı. Ancak sadece yazmak bizi geliştirip zenginleştirmez. Belki de daha çok okumalı ve okuduklarımızla fikir dünyamızı beslemeliyiz. Bakış açımızı genişletmeliyiz. Dünya sadece bizim söylediklerimiz ve yazdıklarımız etrafında dönmüyor. Gözlem yapalım. Okumaya daha çok zaman ayıralım. Değerli yazarımız Gülten Dayıoğlu 'nun deyişiyle "okuma kampına " girelim. Çünkü kendisi de bir eserini yazmadan önce adeta bir okuma kampına giriyormuş. Sitemizde ve sanıyorum diğer benzer sitelerde de daha cok yazılıyor, yazılıyor... Çoğu amatör yazar sadece kendi yazdıklarının izini sürüyor adeta. Oysa ki diğer yazıları da okumaya ve yorumlamaya çalışmalıyız. Sadece "beğen" e basmakla ifade edemeyiz düşüncelerimizi. Neden beğendiğimizi de ifade edebilmeliyiz. Tabii tespit ettiğimiz yanlışlıkları da düzgün bir üslupla dile getirmeliyiz. Buna da zaman ayırmamız gerektiğini düşünüyorum. Tabii bu arada okuduklarıyla ilgili yorum yapan değerli üyelere de teşekkür etmek isterim. Yapıcı ve objektif yorumlar, yazanlara da ışık tutabilir. Bir de daha önce de sitemizin kurucusu Şahamettin Bey'in de dile getirdiği önemli bir hususu da yinelemek istiyorum. Mümkünse bir günde birden fazla yazı ya da şiir paylaşılmasın ki daha verimli bir okuma sureci içinde olabilelim. Paylaşmak güzeldir elbette. Ama lütfen paylaşılan yazıları okuma ve kısa da olsa yazılanlarla ilgili objektif değerlendirmelerde de bulunalım. Elbette her okuduğunuz için değil; en azından beğendikleriniz için kısa da olsa görüş belirtirseniz daha yararlı olacağımızı düşünüyorum. Okuduğumuzu anlamak ve biraz olsun yorumlayabilmek bizi de geliştirecektir. ESA'nın değerli kalemleri, sizlerin bu konuda düşüncelerini öğrenmek benim için de aydınlatıcı olacaktır. Görüşlerinizi bekliyorum. ESA'nın bütün değerli üyelerine selamlar. Saygılar.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
09.03.2017 - 17:47
Saygıdeğer Sevim Kınalı, yazdığınız bu güzel yazıya gönülden katılıyorum. Zihnimizde olan düşünceleri kağıda aktarmak bizim kendimizi ifade etmemizi güçlendirir. Yazdıkça, her yazının sonunda gelen eleştrilerle birlikte kendimizi çok daha iyi ifade etmeye başlarız. Ancak yorumla yeteneği ve okuduğunu anlama ancak yazıları okuyup kendi içimizde harmanlayıp yorum yapmamızla ilerleyeceğine inanıyorum. Bence, yazmaktansa okumak insana kendini daha iyi hissettiriyor çünkü okuduğumuzda, kendimizden bir şeyleri yazarın cümlelerinin arasından bulabiliyoruz. Aynı hayatı, farklı yerlerde yaşarken birden bir yazı çıkıyor karşımıza ve birleştiriyor yüreklerimizi... Bu güzel duyguyu burada yaşamak dileği ile.. Saygılarımla.

09.03.2017 - 21:00
Mısra Hanım, saygınızı, içtenliğinizi yansıtan güzel yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Yazılanlara değer veren, özgün ve içten bir üslubunuz var. Okuduklarınızı başarıyla değerlendirerek farkınızı ortaya koyuyorsunuz. Okumanın, anlamanın ve yorumlamanın anlam ve önemini idrak etmişsiniz. Bu yönünüz, yazılarınıza ve yorumlarınıza da yansıyor. Iyi bir gözlemci olmanız da önemli. Bu güzel niteliklerinizin yazı alanındaki başarınızı arttıracağına inanıyorum. Selamlar. Sevgiler.