ŞIIRIN HAYATIMIZDAKI YERI


25.2.2017
 
    Bu kez, şiirin hayatımızdaki yerini ve şiiri diğer türlerden ayıran özelliklerini konuşalım istedim. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, insanın makinalaşması ve maddi hayatın daha çok ön planda olması ve daha birçok neden, sizce şiir okumaya duyulan ihtiyacı ve şiirin içeriğiyle ilgili tercihleri değiştirdi mi? Şiir okumaya daha mı az ihtiyaç duyuluyor? Gençler şiire ilgi duyuyor mu? Hece şiiri, modern şiir gibi şiir örneklerinden hangisinin okur kitlesi daha fazla olabilir? Kısacası, bu kadar şiir ve şair varken, şiiri farklı başlıklar altında konuşalım, tartışalım istedim. Şiirle ilgili görüşlerinizi, tespitlerinizi ilgiyle bekliyorum. Özgün ve özgür görüşlerinizi iletmeniz bizleri memnun edecektir. Şiirin ve şairin değerinin farkında olarak ve üslubumuzdaki güzelliği koruyarak görüşlerinizi ifade edeceğiniz inancıyla...Saygılar. Selamlar.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
10.03.2017 - 01:56
Saygıdeğer Sevim Hanım, açtığınız her tartışma konusu birbirinden güzel, anlamlı ve herkese hitap ediyor. Şiir konusuna gelince.. Her ne kadar yazma konusunda başarılı olamasam da şiir okumayı çok severim. Şairin, duygularını net bir şekilde hissettiğimiz, her okuyuşumuzda farklı bir tat aldığımız tek tür şiirdir diye düşünüyorum. Biz gençler de; şiirin en anlaşılır, en duygulu olan türlerini severiz. Çünkü şu anki dönemde yaygın olarak gençler arasında aruz ölçüsünü anlayıp yorumlayabilen yok. En azından kendi çevreme ve yaş grubuma baktığımda tablo böyle... Açtığınız konuyu görünce ben de şiir hakkındaki görüşlerimi ve gençlerin gözünde şiirin ne ifade ettiğini az da olsa belirtmek istedim. Saygılarımla.

10.03.2017 - 07:36
Mısra Hanım, ne kadar duyarlı bir kalemsiniz! Takdir etmemek mümkün değil. Yüreğiniz ve ufkunuz çok zengin. Her başlıkla iigili güzel görüşler ortaya koyuyorsunuz. Tebrik ederim. Sanıyorum sizinle yazı yoluyla güzel bir bağ kurduk. Buna beni ayrıca mutlu ediyor. Şiir konusundaki değerli görüşlerinize gelecek olursam; yazdıklarınızla, kendi kuşağınızdan bir kesimin şiire bakışını güzel bir şekilde ortaya koymuşsunuz. Gençlerin bakışı ve görüşü ayrı bir değer taşıyor benim için. Bu herhalde öğretmen oluşumla da ilgili olsa gerek.10.sınıflarda Divan edebiyatı ünitesini yeni bitirdik. Çocuklar ve hatta bizler için de en ağır geçen ünite bu. Tabii bu gözlemim, bu geleneğin zenginliğini ve ifade inceliğini görmediğim ve öğrencilerime hissettirmeye çalışmadığım anlamına gelmiyor. Ama genç kuşağın edebiyat zevkine, tercihlerine ve bulunduğumuz çağın duygu iklimine uzak olduğu için biraz sıkıntı yaşıyoruz. Tabii yine de elimden geldiğince, bu üniteyi, sıkılmayacakları, zevk alabilecekleri bir yakmaşımla işlemeye çalışıyorum. Elbette her edebiyat geleneği ayrı bir değer ve güzellik taşıyor. Edebiyat geleneğimizi ve dünya edebiyatını da en sistemli şekilde ancak okul yıllarında anlatabiliriz. Etkili anlatamazsak da farkındalıklarına bir katkı sağlamış oluruz. Öğrenciler için en keyifli ve anlaşılır, kendilerini de yakın buldukları dönem Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı. Bu dönemi de siz de bildiğiniz gibi 12. sınıfta görüyorlar. Elbette yazmaya ve okumaya meraklı olan öğrencilerimiz her döneme daha duyarlı yaklaşıyorlar. Sanırım şiir ve edebiyat konusunda daha çok şey konuşabilir ve paylaşabiliriz. Şimdilik noktayı koyuyorum. Başka bir başlıkta ve tabii sizin değerli yazılarınızda görüşmek dileğiyle! Selamlar. Sevgiler.