BIRAK


BIRAK (MURABBA)
 
Yanıyor nârına gönlüm sarıyor sinsi firâk
Firkatin mâtemi sarmış ama vuslat çok ırak
Rûhum aşkınla perîşan söküyor senle şafak
Ya gel de gülşeni şâd et ya da vîrâne bırak
 
Geceler hep benim olsun düşümün sâhibi ol
Âfitabdan daha bâkir özümün kâtibi ol
Bâde sun aşk ile cânân lebimin nâsibi ol
Ya talân eyle mekânım ya da kâşâne bırak
 
Külü yok âteşimin yâr sana meftûn yüreğim
Yine gamhâne şu kalbim çile çekmek dileğim
İştiyâkınla harâbat dönüyorken feleğim
Ya murâdım ver a cânım ya da dîvâne bırak
 
NECİBE TAŞKIN ÇETİNKAYA
 
feilâtün / feilâtün / feilâtün / feilün

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


9 Yorum
04.08.2019 - 02:36
Güzel bir çalışma... aruzu kullanıp çok eski kelimeleri kullanmamışsınız. Bu da ayrı bir güzellik vermiş. Ey sevgili ya cevap ver ya tamamen çık git seslenişi çok etkili. Gönlünüze sağlık...

04.08.2019 - 23:33
Duygularımı anlayan yüreğiniz var olsun sevgili kardeşim. Gönül dolusu sevgiler. Teşekkür ederim. .

04.08.2019 - 16:41
Muhteşem bir sesleniş sevgiliye....Harika şiirinizi ve yazan yüreğinizi kutluyorum üstadem. Saygılarımla....

04.08.2019 - 23:29
Zekeriya Bey kardeşim çok teşekkür ederim.

04.08.2019 - 19:33
Külü yok âteşimin yâr sana meftûn yüreğim Yine gamhâne şu kalbim çile çekmek dileğim İştiyâkınla harâbat dönüyorken feleğim Ya murâdım ver a cânım ya da dîvâne bırak..... Murabba her divanda bulunan lakin güzel yazmakta her divan şairinin muktedir olamadığı divan şiiri türüdür. Murabbaları ile dikkat çeken şairler kim diye düşündüğümde Fuzuli, Baki ve Namık Kemal dışında aklıma başka şair gelmiyor. Yaygın ve sevilen bir nazım şekli olduğu halde az sayıda şairin akla gelmesi de manidar. Bu şiire gelince aruzla yazılmasına rağmen ritmik olarak 8+7 li hece ölçüsünü bariz hale getiren bir ahenk yapısı var. Bu ise şairin Özleşim şiiri ile kazandığı bir alışkanlık, hatta akışkanlık olmalı. Öyle olmasaydı aruz kalıplarına has bir ritim oluşacaktı. Şiir, ifadesini tek bir ses fazlalığı veya eksikliğini hissettirmeden külfet siz olarak sağlıyor. Bu ise şairinin her kelime, her hece hatta her ses tanesi üzerinde teker teker düşündüğünün ifadesidir. Ayrıca şiiri üzerinde yeteri kadar çalıştığı şiiri demediğini, tüm arızaları giderdikten sonra paylaştığının işareti. Bu da kanıtlıyor. Şiir, emek, birikim, bilgi, sabır, ince işçilik ve yetenek işidir. Bunlardan tek bir tanesi ihmal edilirse mutlaka bir yerinde sırıtıp ortaya çıkar. Takdirler ve başarınızın devamı dileğiyle...

04.08.2019 - 23:26
Değerli başkanım! Yorumunuz için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi tanzimat dönemi şairlerinden en çok murabba yazan Namık Kemal'dir. "Sıdk ile terk edelim her emeli her hevesi, Kıralım hâil ise azmimize ten kafesi;  İnledikçe eleminden vatanın her nefesi, Gelin imdada diyor, bak budur Allah sesi!" Dörtlüğüyle başlayan murabbası lise yıllarından beri hâlâ ezberimdedir. Zaten Divân şairlerimizden Fuzûlî 'nin yeri ise çok farklıdır. Açıklayıcı değerlendirmeniz benim için son derece önemli ve bir okadar da kıymetli. Selam ve sevgilerimle bir kez daha teşekkür ederim.

07.08.2019 - 07:34
Geceler hep benim olsun düşümün sâhibi ol Âfitabdan daha bâkir özümün kâtibi ol Bâde sun aşk ile cânân lebimin nâsibi ol Ya talân eyle mekânım ya da kâşâne bırak...............Murabba hakkında da bilgi sahibi olmuş olduk. Yorum yapanlar da çok güzel olmuş diyor. Ben de çok güzel buldum. Tebrikler.

07.08.2019 - 11:56
Teşekkür ederim Zeki Bey. Saygılarımla

07.08.2019 - 11:57
Esa seçki kuruluna teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla.