Karanlığa meydan okuyan Filozof “CEMİL MERİÇ”

Ekleyen : Hasan Atmaca , 18 Eylül 2018 Salı aaa Beğen 5
  “Düşünceye hürriyet, sonsuz hürriyet. Kitaptan değil, kitapsızlıktan korkmalıyız.” Okumaktan gözlerini kaybetmiş bir derviş. Modern çağın edebiyatımızdaki filozofu, fikir işçisi “Cemil Meriç”. Kelimeler ile anlatılsa kitaplar dolusu söz lazım anlatmaya… Herkes tarafından dışlanan mahzun çocuk. Yaşıtları oyunlar oynarken o kendi dünyasında, kitaplarıyla yaşıyordu. Kendi deyimiyle, “Düşman bir dünyada dostsuz büyüdü.” Kaçtı hep insanlardan kitaplara sığındı. Hayat yolculuğunun, sınır taşları kitaplarıydı onun. Okudu. “Okuma, içimizdeki meçhul âlemin kapılarını açan bir anahtar.” derken haksız değildi. Açtı kendini meçhule. Anlamadı kimse onu, anlayamadı. Belki hiç arkadaşı yoktu. Sınıfın her zaman birincisi oldu. Farklıydı o, herkesten farklı. Tartışmak istiyordu, başka fikirler çarpışsın istiyordu. Ama kimse yoktu etrafında. Okul hocaları bile onunla tartışmaya girecek hadleri yoktu. Sürekli yazıyordu. Zira tutunduğu tek şey yazmaktı. Okudukça kapanan gözleri yerine kalbi ile gördü dünyayı. Anlatmaya çalıştı. Karanlığı aydınlatmaya çalıştı yıllarca. Hakikat uğruna okumaktan başka amacı olmayan Meriç, ebedi karanlığa adım attı yılmadı. “Görmek yaşamaktır. Görmek vuslattır” demesine rağmen kendisi artık görmüyordu. Işığını kaybetti Ama pes etmedi. Yüreği hala yanıyordu. Tanzimat dönemi aydınları gibi müstağrip değildi. Gölge düşünceyi, edebiyatı benimsemedi. Her kesime hitap etti, birini benimserken, birini dışlamadı. Belli düşünce kalıbının içine hapsolup orada kalacak biri değildi. Zincirlerini kırdı. Kolay çözümlerin adamı değildi. Ve kolay çözümlere fazla yüz vermeyen bir fikirdi. Hafızası kaybolan ülkede, arayışın, aydınlığın adamıydı.  “Fikir işçisi” diye tarif ederken hiç yanılmadı. Hep fikirlerine adadı hayatını. Onu kaybettiğimiz zaman, fikrimizi, ruhumuzu, kaybettik. Karanlığa gömülen ülkenin aydınlık yüreğini kaybettik.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Buse Çıngı
18 Eylül 2018 Salı 19:39:52
Anlatım a pek güzeldi gönlünüze sağlık

Hasan Atmaca
18 Eylül 2018 Salı 19:43:36
Teşekkür ederim Buse Hanım.

Seferi (Nurcan Bedir Ören)
19 Eylül 2018 Çarşamba 02:25:48
“Yazılar” bölümüne ekleseydiniz, daha iyiydi.

Hasan Atmaca
19 Eylül 2018 Çarşamba 08:57:05
daha yeni başladım karıştırıyorum inşallah zamanla düzelteceğim

Şahamettin Kuzucular
04 Ekim 2018 Perşembe 07:24:24
Sitemiz yeni ve hızlı bir sunucuya taşınmış, taşınırken de on gün önceki veri tabanı ile yeni sunucuya geçmiştir. Bu nedenle on günden beridir eklediğiniz paylaşımları yeniden ekleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...