ŞAH-MAT *)(* (TERZA-RİMA)


17.10.2017
Karmakarış tüm zaman, devrana kızgın felek.
Aklara girmiş siyah, dostlara ok saplanır.
Dünyada seç erbabın ukbada yoktur elek.
 
Sanma biter ah la vah ! şerde günah toplanır.
Kalpte olur kördüğüm çözmeye ihlas gerek.
Rahmete hasret gönül yunmasa kir kaplanır.
 
Eyvaha meyletmeden ervaha sığmaz yürek.
Canda canan olmadan cümlesi üryan kalır.
Toprağı bekler adem evrene kalmaz direk.
 
Bittiği an son oyun, şah ile mat düş olur.
 
        NECİBE ÇETİNKAYA
 
ARUZ : müfteilün / fâilun / müfteilün / fâilun.
ÖZLEŞİM : V . . V V . V V . . V V . V
HECE : 7 + 7 = 14
 
Felek : gökyüzü
İhvan : yakın dostlar , arkadaşlar.
Ukba : ahiret , öbür dünya.
Ervah : ruhlar.
 
TERZA-RİMA : Üç dizelik bendlerle kurulmuş batı edebiyatı nazım şeklidir.Bend sayısı belirsizdir.Tek bir mısra ile sona erer.İlk defa İtalyan Edebiyatı nazımında kullanılmıştır.Dante 'nin '' İlahi Komedya '' sı bu biçimde yazılmıştır.Servet-i Fünun döneminde ise Tevfik fikret ''Şehrâyîn '' adlı şiirinde denemiştir.
  Kafiye biçimi : aba - bcb - cdc - ded - e şeklindedir.Her üçlükte birinci ve üçüncü dizeler kendi arasında kafiyelidir.İkinci üçlükten itibaren her üçlükte birinci ve üçüncü dizeler ,bir önceki üçlüğün orta dizesiyle kafiyelidir.Buna  '' örüşük kafiye '' de denir.
  Kısa yazılmış Terza - Rima nın en sonundaki tek dize çok güçlü anlama sahip ve vurgulu olmalıdır.

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


9 Yorum
18.10.2017 - 16:08
Bence şiir ESA sitesi şiirleri ortalamasının çok üzerinde diye düşünüyorum. Öncelikle hem aruz hem de özleşim özelliğini taşıyor olması bir ayrıcalık. Şiirin güzelliği, şairin ustalığı şiiri okuyan herkes tarafından farkediliyor sanırım. Ancak her iki özellikte de yorum yapacak kadar ehil olmadığım içim sadece Hemşehrim Necibe Hanım'ı kutlamakla yetiniyorum.

18.10.2017 - 16:51
Övgü dolu yorumunuz için teşekkür ederim Halil Bey. Beğenildiyse ne mutlu. Selam ve saygılar.

19.10.2017 - 10:19
Gönlünüze sağlık... üstünde uzun düşünmeler, yoğun emek olan bir şiir. Özleşim olunca biraz daha hassas davranılması gerekiyor sanki. Çünkü Özleşim'i bir ekol olarak tarihe kaydetme amacımız var. Bu ekolün -şimdilerdeki- en üretken temsilcisini gönülden kutluyorum. Yorumu uzun tutmamak için mesaj yoluyla görüşlerimi yazmıştım, şiirinize azcık da olsa katkım olduysa benim için büyük şeref. En çok beğendiğim mısra hangisi diye baktığımda nerdeyse şiirin tamamıdır, diyebilirim. Ama "Kalpte olur kördüğüm çözmeye ihlas gerek.../ ...Eyvaha meyletmeden ervaha sığmaz yürek..." mısraları bir başka güzel. Son mısrada "Şah bizi mat eder" anlamı olduğunu söylemiştiniz. Ben hâlâ oyunun gereği sadece Şah değil, basit bir piyon bile mat edebilir görüşündeyim. Şah derken kastettiğiniz anlamı düşününce de benim gibi beyni yarım çalışanların yanlış anlamaması için biraz da "ulama"dan istifade ederek, son mısraı; " Bittiği an son oyun Şah mat eder düş olur." şeklinde düşünebilir miyiz? Tabii ki şiir sizin karar sizin. Selam ve saygılarımla...

19.10.2017 - 14:04
Öncelikle değerli yorumunuz ve şiire katkılarınız dan dolayı teşekkür ediyorum. Övgü dolu sözlerinizle Teveccüh göstermişsiniz Nurcan Hanım. Beğenilmek insanın gönlünü hoş ediyor. Gelelim son mısraya; Kendinize haksızlık ediyorsunuz aslında anlatmak istediğimi ben anlatamadım. "Şah ile mat düş olur " derken şiirin tamamında işlediğim konuyu esas alarak vurgu yaptım.Şöyle ki ; Üst düzey santranç oyununda , kale, fil, at, vezir ve piyon karşı oyuncuya şah çekebilir fakat şahın şah çekmesi imkansızdır. Burada şahla toplumdaki kötüleri kastetmiştim. Böyle insanlar hep mat etme çabası içindedir. Fakat oyun bittiği an artık şahın , şahı mat etmesi düş olur.Yani; "şah ile mat düş olur " Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama aklınız takıldığı için yazdım. Katkılarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim. Sağolun.Selam ve sevgiler.

19.10.2017 - 17:27
aciklamalariniz icin tesekkurler, artik tatmin oldugumu söyleyebilirim.

19.10.2017 - 16:56
Neredeyse siteye girmeye dahi vaktimin kalmadığı bu günlerde böylesi güzel çalışmalara derinlemesine bakamamak beni hayli üzüyor. Batı edebiyatı biçimlerini Aruz ve ozlesime uyarlama icrasıni sadece sizin yapmış olmanız size özel bir ayrıcalık kazandırdı. 2.ozlesim kitabı eski yeni halk çağdaş ve batı şiiri türleri ile içine dalanlari şaşkına çevirecek. Bakalım çok bilmiş ler zirvacilari şair diye yutturanlar bunlara ne diyecekler

20.10.2017 - 14:56
Bu kadar yoğun temponuza rağmen vakit ayırıp yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim Şehamettin Bey. Övgülerinize layık olmaya gayret ediyorum. Başarabiliyorsam ne mutlu. Rabbim yardımcımız olsun.Selam ve saygılar.

21.10.2017 - 22:35
Merhaba Necibeciğim şiirinizi büyük bir dikkatle okudum eser değil şaheser olmuş tebrik ediyor kutluyorum sizi yazan yüreğinize sağlık ilhamınız daim olsun sevgilerimle...

22.10.2017 - 00:18
teşekkür ederim gönlü güzel dostum.ben de senin şiirlerini büyük bir zevkle okuyorum. selam ve muhabbetle.